דני דנון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תחקיר: השגריר לשעבר באו"ם, הכסף הציבורי והאירוע הפוליטי

חה"כ והשר לשעבר, מכהן כיום כיו"ר הליכוד העולמי, עמותה שקק"ל מעבירה לה בכל שנה כשני מיליון וחצי שקלים, בתנאי שתקדם את המטרות הציוניות שלה. הערב נחשף בחדשות הערב בכאן 11 שהעמותה הזאת מימנה אירוע לכאורה פוליטי לחלוטין - שכלל נאומים של דנון וח"כים, ארוחה מפנקת והופעה בעלות של כ-120 אלף שקלים
אוריה אלקיים
26 במאי 2022
20:26

דני דנון, חבר כנסת ושר לשעבר וגם שגריר ישראל הקודם באו"ם, עדיין שואף לחזור לרשימת הליכוד בכנסת ובמקום גבוה. היום הוא יושב ראש הליכוד העולמי, עמותה שקק"ל מעבירה לה בכל שנה כשני מיליון וחצי שקלים, בתנאי שתקדם את המטרות הציוניות שלה. אבל הערב (חמישי) נחשף בחדשות הערב בכאן 11 שהעמותה הזאת מימנה אירוע לכאורה פוליטי לחלוטין.

דנון ערך לכבוד הפסח אירוע הרמת כוסית מטעם הליכוד העולמי – אך בפועל היה מדובר במעין מסיבה פוליטית אישית, שבה שיבחו חברי כנסת וחברי מרכז הליכוד את פועלו של דנון, נישא נאום פוליטי מפי השגריר לשעבר באו"ם, ואף הוקרן סרט תדמית המציג את תחנות חייו הפוליטיים של דנון.

האירוע מומן מכספי העמותה שבראשה הוא עומד, הליכוד העולמי, שמתוקצבת ברובה מכספי קק"ל, לצד תרומות. התנאים לשימוש בכספי קק"ל: מימוש מטרות העמותה וקק"ל, – ולא פעילות פוליטית. נקבע שלא תהיה זיקה פוליטית לסיעה.

לכאן חדשות נודע כי עלות האירוע עמדה על יותר מ-120 אלף שקלים. יותר מ-88 אלף שקלים הוקצו לאירוח באולמי "אווניו" בקריית שדה התעופה, ועוד 30 אלף שקלים בתוספת מע"מ להופעתו של הזמר, היוצר וזוכה פרס ישראל אביהו מדינה.

על פי ההסכם שמעגן את העברת הכספים מקק"ל להסתדרות הציונית העולמית: עמותת הליכוד העולמי חייבת להגיש לקק"ל בקשה מנומקת ומפורטת הכוללת תוכנית עבודה - כתנאי לשימוש בכספים. הערב פורסם בכאן חדשות שבקק"ל טוענים כי כלל לא הוגשה בקשה או תוכנית שנתית, והם לא מכירים את האירוע.

עמותת הליכוד העולמי מוגדרת ברית פוליטית. יותר מ-2.5 מיליון שקלים מתקציבה מגיעים בכל שנה מקק"ל דרך ההסדרות הציונית העולמית, ויש כאמור גם תרומות. מטרות עמותת הליכוד העולמי הן: "לפעול לריכוז העם היהודי בארץ ישראל, קיבוץ גלויות, מיזוגו במולדת, אהבת ארץ ישראל, זכות נצחית על הארץ ויישוב ופיתוח הארץ". אלא שבאירוע הרמת הכוסית, ניתן דגש מיוחד לפועלו של היו"ר דנון, לכאורה לקראת השתלבות מחודשת בצמרת הליכוד לכנסת.

התגובות לתחקיר

מהליכוד העולמי נמסר: "הכתבה מגמתית ומלאה באי דיוקים, בלשון המעטה. חלק נרחב מהפעילות של הליכוד העולמי כולל קיום כנסים לקידום ערכי התנועה. לתנועה קיימים מקורות תקציביים נוספים מלבד אלה שצוינו בכתבה".

"בכנס ששודר ליותר מעשרה סניפים ברחבי העולם השתתפו עולים חדשים, חברי תנועה מישראל ומהתפוצות ונבחרי הליכוד העולמי במוסדות הלאומיים. כמקובל בכל אירועי התנועה נשאו באירוע דברי ברכה יושב ראש הליכוד העולמי ושלושה חברי כנסת מסיעת הליכוד בכנסת. גם בעתיד באירועים של התנועה יישאו דברים נבחרי הליכוד ולא נציגי רע"ם או הרשימה המשותפת".

מקק"ל נמסר: "מבירור שערכנו, עדיין לא הוגשה תוכנית עבודה מטעם הליכוד העולמי לשנת 2022, אנו לא מכירים את האירוע הנ"ל ולא התקבלה בקשה לתקצב אותו. אם וכאשר תוגש תוכנית העבודה לשנת 2022, היא תיבחן לעומק על פי הכללים והנהלים".

מרשות התאגידים נמסר: "האירוע הפוליטי שצוין והשאלות העולות ממנו, בכל הנוגע להעברת כספים מקק"ל לגופים השונים כנטען, כמו גם הפיקוח הנדרש מקק"ל על השימוש בכספים המועברים, אינם מוכרים לִיחידת רשם העמותות והחל"צ, והם ייבחנו בהתאם למדיניות הרשם – "דיווח בעניין התנהלות לא תקינה של עמותה או חברה לתועלת הציבור".

תגיות:
דני דנון