-
צילום: כאן חדשות

חוק נקודות הזיכוי נכנס לתוקפו: מה לחפש בתלוש המשכורת שתקבלו היום?

בהתאם לחוק, הורים לילדים בגילים 12-6 יקבלו החזר רטרואקטיבי מינואר במשכורת הקרובה וזיכוי במס עד סוף 2022 • גם על ילד שכבר מלאו לו 12 במהלך 2022 תינתן נקודת זיכוי • המענק להורים שמשתכרים שכר מינימום יגדל בכ-40%
דנה ירקצי
01 ביוני 2022
06:28

החל מתלוש המשכורת הקרוב, זה של חודש יוני שהחל היום (רביעי), הנטו של רבים מאיתנו ייראה טוב יותר. הבוקר נכנס לתוקפו חוק הגדלת נקודות זיכוי להורים במס הכנסה והגדלת מענק עבודה.

אז למי מגיעה ההטבה ומה היא כוללת? הורים לילדים בני 12-6 שמשתכרים 6,500 שקלים ומעלה לשנה, יהיו זכאים בכל חודש לנקודות זיכוי ממס הכנסה על כל ילד, בשווי 223 שקלים. בסך הכול מדובר בתוספת של 2,676 שקלים לחשבונם בשנה, רטרואקטיבית מינואר 2022.

"יכול להיות מצב שבו אתם כבר לא יכולים לקבל את הזיכוי כי המס שלכם לא יכול להכיל את כל נקודות הזיכוי רטרו", אמר ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס לכאן חדשות. "אז, רשות המיסים מאפשרת למעסיקים לעשות תיקונים רטרואקטיבית למשכורות של ינואר עד מאי".

החלק השני של החוק נוגע למענק עבודה להורים שמשתכרים שכר מינימום. המענק הקיים, שעומד על 4,000 שקלים, יגדל בכ-40% וכל אדם שזכאי לו ייזכה ל-1,600 שקלים נוספים בממוצע. "הנקודה החשובה היא שכבר עכשיו, ב-15 ביולי, ייתנו מתוך אותם 40%, מקדמה של 30%", אמר גינדי לכאן חדשות. לדבריו, 10% התוספת של המקדמה השנייה יינתנו ב-15 באוגוסט בשנה הבאה.

אבל לא כולם מרוצים מההטבה הזאת. הורים לילדים מעל גיל 12 אומרים ששכחו אותם בסיוע למעמד הביניים, בתקופה שהמחייה מתייקרת. "יצרתם שני קהלים", אמרה נעמה משיח-כהן, אם לתאומים בני 13. "תלוש משכורת אחד עם הטבות, תלוש משכורת שני בלי הטבות. למה? אני משלמת מיסים כמו כולם. מה ההבדל?".

החוק המדובר אושר לקריאה שנייה ושלישית בוועדת הכספים בחודש אפריל האחרון, אחרי שבועות שהיה תקוע בכנסת וכשלושה חודשים לאחר ששר האוצר ליברמן הציג את התוכנית שעיקרה להקל על כיסם של הורים עובדים. לפני שבועיים אישרה מליאת הכנסת את החוק בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 57 תומכים מול 49 מתנגדים.

חשוב להדגיש כי ההטבות הללו תקפות לשנת 2022 בלבד. בממשלה מקווים שעד לשנה הבאה עליות המחירים יתמתנו והביקורת הציבורית על יוקר המחייה בישראל, אולי תתמתן אף היא.