הלווית הרב אורי זוהר
צילום: אוליבייה פיטוסי ויעקב נחומי, פלאש 90

בנו של הרב אורי זוהר ספד לו: "בלילה האחרון עוד התפללת, ואז הוא לקח אותך אליו"

היוצר והבמאי מובא למנוחות, בנוכחות שורת רבנים ועם קהל שברובו חרדי • פוליטיקאים, רבנים ואנשי עולם התרבות נפרדו ממנו: "אבן יסוד בתרבות הישראלית" • רה"מ בנט: "אורי היה חלק בלתי נפרד מהישראליות על כל גווניה. גדול במשחק, גדול בתרבות וגדול בתורה"
עקיבא ווייס
02 ביוני 2022
11:14
עודכן ב 20:04

אלפים ליוו את מסע הלווייתו של היוצר, הבימאי והשחקן, הרב אורי זוהר מביתו ברחוב זיכרון יעקב בירושלים לבית העלמין "הר המנוחות", בנוכחות שורת רבנים ועם קהל שברובו חרדי, בו גם נמנים תלמידיו שהחזיר בתשובה. זוהר הלך הבוקר (חמישי) לעולמו והוא בן 86.

בנו אפרים ספד לו: "בלילה האחרון עוד למדת והתכוננת לתפילה, ואז הוא לקח אותך אליו". אפרים המשיך: "קשה עליי הפרידה ממך. אני רוצה לספר על היופי הזה שהולך להיטמן בעפר. יופי עצום. נקי כפיים ובר לבב אשר לא נשא לשווא נפשי. עשית רצונו של ה' בלי חשבונות ולא כבוד ולא תארים". 

"אבן יסוד בתרבות": מעולם התרבות ועד עולם התורה - סופדים לאורי זוהר

מהחברים בעולם התרבות שעזב, דרך חברים בעולם התורה ועד פוליטיקאים - ההספדים לזוהר זרמו מכל עבר עם היוודע דבר מותו. ראש הממשלה נפתלי בנט ספד לו: "ברוך דיין האמת. התעצבתי מאוד לשמוע על פטירתו של הרב אורי זוהר זצ"ל. אורי היה חלק בלתי נפרד מהישראליות על כל גווניה, צבר שורשי וקוצני עם עולם רוח ענק ולב יהודי פועם. גדול במשחק, גדול בתרבות וגדול בתורה. תלמיד חכם שקירב לבבות בדרכי נועם. יהי זכרו ברוך".

נשיא המדינה יצחק הרצוג כתב בציוץ בטוויטר: "הצטערתי לשמוע על לכתו מעמנו של איש התרבות והתורה, הרב אורי זוהר. יוצר גדול, ממעצבי הקולנוע הישראלי, שתרם תרומה חשובה לנכסיה התרבותיים והרוחניים של מדינת ישראל לא תשכח. יהי זכרו ברוך".

גם שר התרבות והספורט, חילי טרופר, ספד לזוהר: ״עצב רב על מותו של הרב אורי זוהר ז״ל. הרב אורי זוהר היה מגדולי היוצרים בישראל ואבן יסוד בתרבות הישראלית. לאורך השנים היה זוהר ממעצבי הקולנוע הישראלי וסרטיו הפכו לנכסי צאן ברזל אשר נכנסו לכל בית ובית. היו בו שנינות, הומור ויצירתיות יוצאי דופן, ויצירותיו ומורשתו ישארו איתנו. תנחומים למשפחתו, אשתו וילדיו, יהי זכרו ברוך״.

View this post on Instagram

A post shared by Tuvia Tsafir | טוביה צפיר (@tuviatsafir_)

הזמר והיוצר אביב גפן צייץ בחשבון הטוויטר כי אורי זוהר היה ארכיטקט של הומור ושפה ונפש מורכבת ומיוסרת. "תנוח על משכבך בשלום ושלווה", כתב.

יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, כתב: "שמעתי בצער על פטירתו של הרב אורי זוהר ז״ל. אורי היה מגדולי היוצרים הישראלים - שחקן, תסריטאי ובמאי שעיצב את עולם הקולנוע שלנו. תרומתו הגדולה לתרבות הישראלית תיזכר לדורות. באופן אישי אני לעולם לא אשכח את הופעותיו בפני חיילי סיירת מטכ״ל בשנות ה-60, כשבידר אותנו יחד עם שייקה אופיר ז״ל ויהורם גאון שיבדל לחיים ארוכים. בישיבה על מזרנים, בהאנגר ביחידה, זכינו להינות מהכישרונות העצומים ביותר שצמחו במדינת ישראל. אורי קרע אותנו מצחוק. אהבנו אותו מאוד. יהי זכרו ברוך".

View this post on Instagram

A post shared by A V R A H A M Aviv Alush (@avivalush)

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, ספד לזוהר: "יחד עם כל עם ישראל אני כואב בבוקר זה את הסתלקותו לבית עולמו של האי גברא רבה, ידידי האהוב הרב הצדיק אורי זהר זצ"ל, מי שהיווה דמות מופת בדורנו, סלל את הדרך אל שורשי העם ורבים השיב מעוון. זכה לחיות חיים משמעותיים של תורה, בצניעות ובענווה, מתוך דביקות בבורא יתברך. חבל על דאבדין, מי יתן לנו תמורתו".


ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "יחד עם כל עם ישראל מבכה את לכתו של ידידי הטוב הרב אורי זוהר זצ״ל שהיה דוגמה ומופת לאהבת ישראל ולקירוב לבבות. הרב אורי היה מגדלור של אמונה ושמחה בעיר ירושלים בה גידל את משפחתו הנפלאה הממשיכה את דרכו. תנחומים לבנו דוד, חבר הנהלת העיר ולכל בני המשפחה האהובה. יהי זכרו ברוך".