כטב"ם
צילום: עופר צידון, פלאש 90

אחרי מות הקצינים והמדענים: בישראל מזהים ניסיונות לנקמה איראנית

בישראל מזהים שהאיראנים מנסים להוציא לפועל פיגועי חטיפה וכן מנסים לשלח כלי טיס בלתי מאוישים לעבר המדינה • גורם מדיני בכיר: אנחנו והאמריקנים נתאם מדיניות מול איראן
גילי כהן ועמיחי שטיין
06 ביוני 2022
19:51
עודכן ב 20:35

גורמים ביטחוניים בישראל חוששים כי ריבוי הדיווחים על פעולות התנקשות או פגיעה במדענים וקצינים איראנים יגבירו את הרצון האיראני בנקמה ובפעולות נגד ישראל. כך דווח היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. בישראל מזהים כי האיראנים מנסים להוציא לפועל פיגועי חטיפה וכן מנסים לשלח כלי טיס בלתי מאוישים.

הניו יורק טיימס דיווח כי ישראל היא זו שהתנקשה בבכיר משמרות המהפכה חודאי בטהראן ואף עדכנה על כך את ארצות הברית. המקרים הנוספים - מקרי המוות מנפילה מגג ומהרעלת מזון, לא יוחסו לישראל.

גורם מדיני בכיר: אנחנו והאמריקנים נתאם מדיניות מול איראן

גורם מדיני בכיר העריך היום בשיחה עם כתבה שהסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) תקבל החלטה נגד איראן. לדברי הגורם, ההחלטה הצפויה של סבא"א צפויה לראשונה להשית לחץ מדיני על איראן. הגורם אמר כי נראה שישראל וארצות הברית בדרך לפעול במדיניות מתואמת בנוגע לאיראן. בין היתר אחרי הסיפור של משמרות המהפכה ורשימת הארגונים תומכי הטרור. 

"מהאיומים שאיראן התחילה לפזר, אנחנו רואים התחלה של לחץ מצידה של איראן מההחלטה הצפויה", אמר הגורם. "מה שנעשה עכשיו זה תחילתו של תהליך שיביא בתקווה את התוכנית האיראנית לדיון במועצת הביטחון. זה לא חלק מההחלטה הנוכחית של סבא"א אבל אנחנו מקווים שזה יקרה בעתיד". 

ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית, רפאל גרוסי, אמר היום כי ביקורו בישראל לא נועד להעביר שום מסר, וכי הוא עושה את המוטל עליו. במסיבת עיתונאים שכינס, הוסיף, כי איראן לא סיפקה הסברים אמינים בנוגע לממצאי הסוכנות כגון חומרים חשודים שנתגלו בשלושה אתרים הקשורים לתוכנית הגרעין שלה. "עד שאיראן תספק הסברים אמינים, לא תוכל הסוכנות לאשר את אמינות הצהרותיה במסגרת ההסכם איתה", הוסיף.