מניפת נחל צאלים
צילום: רשות הטבע והגנים

הדליפה זוהתה כבר ברביעי, בכיל דיווחו עליה רק בחמישי

זיהום נחל צאלים במי ים המלח: למרות שהדיווח למשרד להגנת הסביבה היה ביום חמישי בערב, בשיחה שקיימו בכיל עם גורמי מקצוע הודו שזיהו את הדליפה כבר ברביעי. ההערכה היא שהזליגה החלה לפני שבועות ארוכים. מכיל נמסר: עם זיהוי ראשוני של המקרה, הוא דווח מייד לרשויות
יפעת גליק
06 ביוני 2022
22:36
עודכן ב 09 יוני 18:55

הדליפה לנחל צאלים: קבוצת כימיקלים לישראל (כיל-ICL) דיווחה על הדליפה מתחנת השאיבה שלה בנחל צאלים למשרד להגנת הסביבה רק יממה לאחר שזיהתה את האירוע – כך עולה משיחות סגורות שקיימה כיל עם גורמי מקצוע.

בחדשות הערב בכאן 11 נחשף הערב (שני) כי בכיל הודו שהזיהוי הראשוני היה ביום רביעי ואילו ההודעה למשרד להגנת הסביבה התקבלה רק ביום חמישי בערב. המשרד להגנת הסביבה יבדוק מדוע חל איחור של יממה בדיווח.

בינתיים, ארבעה ימים אחרי, הדליפה עדיין נמשכת ולא ברור הנזק לצומח ולבעלי החיים ולמרות כל זה, נודע לנו שרק הבוקר הפסיקו את השאיבה מים המלח. ההערכה היא שדליפת המים המלוחים אל תוך נחל צאלים אינה טרייה, אלא שהחלה לפני שבועות ארוכים. חקירה פלילית נגד כיל טרם נפתחה משום שלא הוחלט איזו רשות תעמוד בחזית - המשרד להגנת הסביבה או רשות הטבע והגנים.

מכיל נמסר בתגובה:

עם זיהוי ראשוני של המקרה, הוא דווח מייד לרשויות. החברה עומדת בכל התנאים והאישורים הרלוונטיים. החברה לוקחת אחריות מלאה לטיפול בשטח והפסיקה את ההזרמה בחלק הרלוונטי, תוך בחינת פעולות למניעת הישנות התופעה.