לוחמות
צילום: דובר צה"ל

669, יהל"ם וחי"ר: אלו היחידות שצה"ל מתכנן לשלב בהן נשים

ועדה מיוחדת שהוקמה בצה"ל לבחינת מקצועות לחימה נוספים לנשים, הגישה את מסקנותיה לבג"ץ. הוועדה קבעה תנאי סף למיון של לוחמות ליחידות חי"ר וסיירות, הפיילוט מתוכנן להתחיל לקראת סוף השנה
איתי בלומנטל
07 ביוני 2022
18:00

ועדה מיוחדת שהוקמה בצה"ל לבחינת מקצועות לחימה נוספים לנשים, הגישה היום (שלישי) את מסקנותיה לבג"ץ. מסקנות הוועדה, שאושרו על ידי הרמטכ"ל אביב כוכבי, קבעו כי יפתחו תפקידי לחימה נוספים לנשים ביחידת החילוץ היוקרתית של חיל האוויר 669 ובסיירת יהל"ם של חיל ההנדסה.  עוד הוחלט על הקמת מחלקת ניוד (פלוגה מסייעת) של לוחמות, שתשולב בחטיבות החי"ר. 

כלל התפקידים שהצוות מצא כי אין מניעה לשירות נשים בהם, יוגדרו רשמית כתפקידים הפתוחים לשירות נשים, לדוגמה: תפקידי לחימה בחיל תותחנים (כמו תפקיד אלחוטניות), מקצועות לחימה במערך המסווג של חיל האוויר, מדריכות נהיגה מבצעית, לוחמות הנדסה בגבולות וגששיות. צוות הבדיקה המליץ שלא לשלב נשים בתפקידי לחימה בצוללות בגלל שהן קטנות יחסית, ולא יאפשרו מרחב מחיה שיאפשר שמירה על שילוב ראוי בן גברים לנשים. 

תנאי הקבלה שקבעה הוועדה

תפקידי לוחמה ביחידות חי"ר מתמרנות

משקל מעל 67 ק"ג, גובה מעל 1.64 מטר, ריצת 3,000 מטר בזמן של פחות מ-15:44 דקות וביצוע מתח בתחילת ההכשרה של לפחות 7 חזרות ללא משקל. 

יחידות עילית

משקל מעל 78 ק"ג, גובה מעל 1.66 מטר, ביצוע ריצת 3,000 מטר בפחות מ-14:50 דקות וביצוע מתח בתחילת ההכשרה של לפחות 10 חזרות ללא משקל.

בצה"ל אומרים שהוועדה קבעה תנאי סף לנשים שירצו להתמיין ליחידות עילית שיצמצמו בצורה ניכרת את הסיכויים שלהן להתקבל. עם זאת, בצה"ל מעריכים כי למרות התנאים, יוכלו להגיע למיונים עשרות נשים בתהליך, שיחל כפיילוט לקראת סוף השנה או בתחילת שנת 2023. 

 (צילום: דובר צה"ל)

בצה"ל הדגישו כי הוועדה, שהחלה את עבודתה לפני שנה וחצי, בחנה את הנושא על פי קריטריונים מקצועיים, צורך מבצעי ותוך רצון למנוע פגיעה בריאותית במשרתות. בראש הצוות עמד האלוף יואל סטריק, מפקד זרוע היבשה לשעבר, שבחן עם צוותי עבודה את תפקידח הלחימה השונים בצה"ל ואת דרישות התפקיד, תוך התחשבות בהבדלים פיזיולוגיים בין גברים לנשים, ורצון להימנע מפגיעות בריאותיות.

במסגרת עבודת הוועדה, נאספו נתונים מצבאות זרים בהן משרתות נשים בתפקידי לחימה, וניתחו את גיוסי הלוחמות בעבר, בין השאר בגדוד קרקל שהוקם לפני עשור. הוועדה שמעה גם את עמדותיהם של נציגי ציבור, בהם גורמים דתיים וארגוני נשים.

בצה"ל הודיעו שההמלצות ימומשו באופן הדרגתי, תוך עמידה ביעדים שנקבעו. הפיילוט ביחידת 669 יחל, כפוף לעמידה בתנאי הסף פיזיולוגיים שהגדיר הצוות המקצועי ובהליכי מיון ליחידה. בשלב הזה, בצה"ל ממליצים לא לבחון שילוב נשים ביחידות עילית נוספות - עד שתבחן מידת ההצלחה בפיילוט הנוכחי.

אחת הסיבות שבחרו ב-669 לפיילוט היא אופי השירות והעבודה בצוותים קטנים. בנוסף, הוועדה המליצה לשלב לוחמות ביחידת ההנדסה למשימות מיוחדות (יהל"ם), בתפקידים בתחומי סילוק פצצות, ובמשימות ייחודיות נוספות.

הוועדה החליטה לשלב לוחמות במחלקת ניוד (בעבר "מסייעת") באחת מחטיבות החי"ר, כפוף לעמידה בתנאי סף וגיוס של מספר מספק של חיילות, כדי להקים מחלקה של נשים. הגיוס למחלקות הניוד יהיה לאחר ההתנסויות ב-669 וביהל"ם.

 (צילום: דובר צה"ל)

בצה"ל הדגישו כי גיוס נשים לצה"ל התפתח בעשורים האחרונים וכי בין היתר מזהים עלייה ברצון של נשים לשרת בתפקידי לחימה. הוועדה הגישה את מסקנותיה לבג"ץ במסגרת עתירה שדרשה מהמדינה לאפשר לנשים להתמיין לסיירות ויחידות מיוחדות. 

הרמטכ"ל כוכבי מסר: "צה"ל הוא צבא העם, וכחלק מכך הוא מאפשר שירות משמעותי לכולם, אך בראש ובראשונה הוא מחויב לקבלת החלטות מקצועיות, מבצעיות וענייניות. צה"ל מאייש את שורותיו, על בסיס שיקולים מקצועיים בלבד, ובהתאם לצורך המבצעי בשדה הקרב, תוך מיצוי מיטבי של גברים ונשים למרב התפקידים.

"השיקול המקצועי, הוא הגורם המשפיע ביותר בקבלת ההחלטה. אמות המידה שנבחנו, היו יכולות פיזיולוגיות, התאמה למרכיבי התפקיד ושמירה על בריאות הלוחמות. לנגד ענינו, עומדת אחריות מרחיבה לשמירה על בריאות המשרתים, מתוך חובה מקצועית ומוסרית. צה"ל ימשיך לשמור על אופיו הייחודי, כצבא ממלכתי, המחויב גם לפקודת השירות המשותף".