הניסוי בטיל וההדמיה
צילום: רפאל

מטח למרחק 50 ק"מ: רפאל חושפת טיל חדש

טיל התמוז הוותיק עבר שדרוג ויוצג בשבוע הבא בתערוכה יוקרתית בפריז
איתי בלומנטל
09 ביוני 2022
17:00

40 שנה אחרי שטיל התמוז נכנס לשירות מבצעי בצה"ל, חברת רפאל חושפת היום (חמישי) את טיל התמוז החדש, טיל אלקטרואופטי דור 6 הראשון בעולם, בעל טווח שיגור מוגדל ל-50 ק"מ. משגר אחד יכול לשגר ולשלוט בארבעה טילים כאלה במקביל על ידי מפעיל בודד. הטיל יוצג בתערוכת "יורוסאטורי", התערוכה היבשתית החשובה בעולם שתיפתח בשבוע הבא בפריז.

בנוסף, הטיל מצוייד בטכנולוגיה מתקדמת של התאמת תמונת מטרות האויב, תוך כדי המעוף, מה שמאפשר דיוק מירבי ומניעת נזק משני. הטיל מאתר את המטרה לבדו, מסמן אותה ומסייע למפעיל לנטרל אותה בצורה מדויקת ופשוטה יותר. ברפאל מסבירים כי יכולת זו נדרשת במיוחד במקרים של צורך לפגוע במטרה שנמצאת בין אובייקטים דומים במרחב, כמו טנק פיקוד בין כמה טנקים של האויב, כלי רכב ספציפי שנע בין כמה כלי רכבים אחרים ומבנה שממוקדם בסביבה עירונית צפופה.

השליטה על הטיל הועברה מהפלטפורמה ממנה הוא משוגר לפלטפורמה אחרת שנמצאת במרחב הפעולה. כך למשל, במקרה שבו מסוק משגר את טיל התמוז במרחב המוגן על ידי סוללת הגנה אווירית ומיד לאחר מכן עליו לשנות את מיקומו, השליטה על הטיל והכוונתו למטרה ניתנת להעברה לפלטפורמה על הקרקע באזור, כמו רכב קל או כלי משוריין, ליד נתיב התקיפה.

גם טווחי התקיפה של הטיל הוגדלו וכעת הוא מסוגל לפגוע במטרות בטווח של עד 50 קילומטרים בשיגור ממסוק ועד 32 קילומטרים בשיגור קרקעי. הגדלת הטווחים יכולה לגרום לאויב להתקשות בזיהוי מקור השיגור ולתקוף אותו בחזרה.

טיל התמוז הוא טיל נגד טנקים שפותח כדי לפגוע במטרות האויב ממרחק רב ובצורה מדויקת, מבלי להיחשף לאויב. במקור הוא פותח נגד כוחות השריון של הצבא הסורי במסגרת הפקת לקחים בצה"ל אחרי מלחמת יום הכיפורים. "יכולות אלו מאפשרות לטיל סגירת מעגלי אש מהירים ומדויקים יותר, יכולת לנטרל מספר רב של מטרות במקביל ובטווחים גדולים יותר מאשר בעבר", אומרים בחברה.


טיל התמוז בפעולה בעבר | צילום: רפאל