שליט טורקמניסטן לשעבר גורבנגולי ברדימוחמדוב
צילום: אי-פי

"משמרות יופי" ופסל ענק של סוס: מאחורי קיר הברזל של טורקמניסטן

מאז שקיבלה עצמאות מברית המועצות הפכה טורקמניסטן לאחת מהדיקטטורות הפסיכיות בעולם • עם חילופי השלטון בחודשים האחרונים, בין ברדימוחמדוב האב לברדימוחמדוב הבן, התושבים אולי ציפו לשינויים - אבל התבדו מהר מאוד
אלכס נירנבורג
10 ביוני 2022
16:29

ספק אם יש בעולם מדינה מוכת דיקטטורה כמו טורקמניסטן: מאז קבלת העצמאות מברית המועצות בראשית שנות ה-90, שלטו במדינה האסיאתית בת ה-6 מיליון תושבים דיקטטורים מוזרים שהתעללו באזרחים בכל דרך אפשרית.

את השרשת החל ספורמוראט ניאזוב, ששלט ביד רמה והכריז על עצמו עוד בחייו כ"אבי הטורקמנים" (טורקמנבאשי). בשנת 2001 פרסם ספר בשם "רוחנמא" ובו הנחיות לאזרחים כיצד לנהוג בכל תחומי החיים – החל מפוליטיקה ועד לחדר המיטות. על עיקרי הספר נבחנו תלמידים טורקמנים בבחינות הבגרות וכל טורקמני שרצה להתקבל למשרה במגזר הציבורי נאלץ לדקלם פרקים מן הרוחנמא בפני מעסיקיו העתידיים. אגב, ניאזוב סלד מספריות ציבוריות ולכן סגר את כולן – חוץ מאחת מרכזית בבירה אשחבד. במקביל, ביטל את כל קצבאות הזקנה במדינה והסביר שמי שאמור לדאוג לזקן אלו הם ילדיו.

עם מותו של "אבי הטורקמנים" ב-2006, נטל את המושכות גורבנגולי ברדימוחמדוב, רופא שיניים במקצועו. הוא אמנם ביטל חלק מהאיסורים המוזרים של קודמו, כולל הצורך ללמוד את "הרוחנמא", אך הטיל על האזרחים שורת איסורים חסרי הגיון משלו. במקום "הרוחנמא", כתב ברדימוחמדוב כ-40 ספרים שעסקו בכל דבר – החל מגזע הכלבים המקומי האלבאיי הטורקמני ועד לאופן בו יש לייצר שטיחים מקומיים. את ספריו הקריא בשידורים חיים בטלוויזיה והם הוקראו בשיעורים מיוחדים בפני תלמידי בתי הספר והאוניברסיטאות.

במקביל קבע ברדימוחמדוב שורה של איסורים שנאכפו באופן ברוטלי על ידי כוחות הביטחון המקומיים: השלטון אסר על האזרחים בחקיקה לרכוש מכוניות בצבע שחור, ועל כל משפחה נאסר להחזיק יותר מחיית בית אחד. על גברים מעל גיל 40 נאסר לגדל זקנים ולהשתיל שיני זהב. עוד הורה ברדימוחמדוב להרוס את כל בתי האופרה במדינה והסביר – "הייתי פעם באופרה בסנט פטרסבורג ולא הבנתי כלום. טורקמנים לא צריכים את זה". כמו כן, החליט העריץ שגם הקרקס הוא דבר שלא נמצא בסיסטם הטורקמני והורה לאסור כליל את כל המופעים.

לא הביא שינוי. סרדר ברדימוחמדוב (צילום: אי-פי)

כעת, לאחר 16 שנות שלטון החליט ברדימוחמדוב להעביר את השלטון לבנו, סרדר. ברדימוחמדוב ג'וניור התחנך בין היתר בשווייץ ולכן לחלק מהטורקמנים היו ציפיות לשינויים משמעותיים בסדרי השלטון. שינוי כזה התרחש – אך נראה שלרעה. בהחלטה הראשונה שלו קבע סרדר ברדימוחמדוב כי בתוך שישה חודשים יוקם בעיר הבירה פסל ענק של סוסו של אביו. זאת כמובן על מנת להאדיר את גזע הסוסים המקומי.

ברדימוחמדוב הבן גם החליט שהבעיה המרכזית של ארצו היא תחום המוסר הנשי. בשורה של  החלטות נאסר לאחרונה בטורקמניה "כל יופי נשי שאינו טבעי" – כלומר על הנשים נאסר לבצע טיפולי ציפורניים, ניתוחים פלסטיים, וטיפולי שיער כלשהם. מהדיווחים שהגיעו מטורקמניסטן, אחת המדינות המסוגרות בעולם, מאז עלייתו של ברדימוחמדוב הבן לשלטון פעילות ברחבי המדינה "משמרות יופי" המטילות אימה על הנשים במדינה. אם לשפוט על פי ניסיון העבר, איסורים נוספים חסרי כל היגיון במאה ה-21 - הם רק עניין של זמן.