-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מחוסנים שהחלימו מאומיקרון - הכי מוגנים מ-BA5

מחקר חדש של בית החולים שיבא ומשרד הבריאות: מחלימים שלא חוסנו - פיתחו הכי מעט נוגדנים לתת הווריאנט החדש בפער של מאות אחוזים מאלה שחוסנו והחלימו
קטי דור
12 ביוני 2022
21:10

מחלימים מאומיקרון שחוסנו לקורונה הם הקבוצה המוגנת ביותר מתת הזן החדש BA5, כך עולה מתוצאות ראשוניות של מחקר של בית החולים שיבא ומשרד הבריאות שפורסמו היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. לעומתם, מחלימים מאומיקרון שלא חוסנו, פיתחו פחות נוגדנים בפער של מאות אחוזים. 

פרופ' גילי רגב יוחאי, שמנהלת את המחקר, אמרה לכאן חדשות: "רואים בבירור במעבדה שמי שחלה באומיקרון ולא חוסן אין לו מוגנות מול זנים אחרים, הוא יכול לחלuת ב-BA5 ואפילו בזנים ישנים אם יחזרו. צריך להבין שכל מי שחלה באומיקרון אינו מוגן מספיק מפני הזן החדש, וגם כל מי שחוסן - אבל מי שחלו וחוסנו, פיתח יותר נוגנדנים ממחלימים שלא חוסנו". 

הבוקר נמסר ממשרד הבריאות כי מקדם ההדבקה עלה ל-1.44, כמו כן, אתמול נוספו 23 בני אדם למניין החולים מצב קשה. העלייה בנתוני התחלואה הקשה הינה פי שניים מלפני שבועיים, אז היו כעשרה חולים קשים חדשים בממוצע ליום. שלשום אושפזו בכל בתי החולים 54 חולים, כמעט פי שניים מלפני שבועיים, אז אושפזו כ-30 ליום. בבית החולים איכילוב בתל אביב נרשמה קפיצה של כמעט פי שלושה במספר המאושפזים בשבוע האחרון - לפני שבוע היו בו 12 מאושפזים ואתמול 32.

עקב העלייה בתחלואה במשרד הבריאות ידונו השבוע בהחזרת החובה לעטיית מסכות בחללים סגורים, כך פורסם אתמול בחדשות השבת בכאן 11. כרגע ישנה המלצה לפעול כך, אבל כדי למנוע הדבקה תעלה לדיון בישיבת הערכת המצב הקרובה האפשרות לשוב ולחייב זאת. גורם בכיר אמר לכאן חדשות כי ייתכן שאנו נמצאים בתחילתו של גל שישי וכי ההערכה היא שהתחלואה תמשיך לעלות.