-

מנכ"לית משרד החינוך: פולין פועלת לכתוב את ההיסטוריה של השואה קצת אחרת

דלית שטאובר הודיעה על ביטול משלחות הקיץ לפולין והסבירה לכאן רשת ב: "הדין והדברים בסוגיות תכני המשלחות ואבטחתן כרגע לא מאפשרים זאת" • על תוצאות מבחני השפה הנמוכות: "מצביעות על השלכות הקורונה"
רן בנימיני, יגאל גואטה ואיתי שיקמן
14 ביוני 2022
18:31

משרד החינוך הודיע היום (שלישי) על ביטול משלחות הקיץ לפולין. מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, הסבירה בריאיון נרחב לרן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב: "מדינת ישראל נמצאת בתהליכי משא ומתן ובסיטואציה מאוד מקשה מול פולין, שמזה מספר שנים פועלת כדי לכתוב את ההיסטוריה של התקופה של השואה בצורה קצת אחרת. הדין והדברים, גם בסוגיות שנוגעות לתכני המשלחות וגם בסוגיות שקשורות לאבטחתן, כרגע לא מאפשרים את יציאה של משלחות". לדברי מנכ"לית המשרד, "הדברים האלה צריכים להיפתר ברמת המדינה. כרגע, בהנחיית המדינה, אנחנו לא יכולים בתנאים שנוצרו להוציא את המשלחות לצערנו הגדול. במחלוקות מטופלות על ידי משרד החוץ והגורמים הרלוונטיים".

האזינו לריאיון עם מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר

"לא יהיה נזק לתלמידים והמנהלים יודעים על כך מבעוד מועד", הבטיחה שטאובר. "הילדים לא שילמו על זה ויש ביטוח שאם מבטלים אותו מבעוד מועד - הנזק הוא קטן".

על המשא ומתן בין משרד האוצר להסתדרות המורים להעלאת השכר אמרה שטאובר: "זה לא עניין של תוספת של 200-100 שקלים שישפרו את המצב. אנחנו זקוקים למשאב שישנה את שכרם, מעמדם ותנאי עבודתם של המורים, שיהפוך את ההוראה למקצוע מגנטי, כדי שהטובים ביותר יחנכו את הילדים שלנו".

לדבריה, "העיצומים הם מחאה של ציבור ענק שנמצא במצב הישרדותי שהחזיק את המשק פתוח בשנתיים של הקורונה. במשך שנים רבות מורים מרוויחים שכר שאיתו אי אפשר להתקיים. המורים זקוקים לשכר מכבד, שיאפשר להתמקד בעבודה שלהם ולא לחפש עבודה נוספת אחר הצהריים. החינוך צריך להיות בראש סדר העדיפויות". עוד אמרה המנכ"לית כי "כדי שהאנשים באוצר שזה תפקידם יוכלו להגיע להסכם, הם צריכים לדעת מה המסגרת התקציבית שאיתה הם יכולים לפעול, וכולנו צריכים לשמוע את המספר הזה כדי לתת פתרון".

על תוצאות מבחני השפה הנמוכות של כיתות ד' שפורסמו היום אמרה שטאובר: "אין לי ספק שתמונת המצב כפי שהיא מצביעה על השלכות הקורונה. הממצאים הקשים מדגישים מה קורה כששגרת לימוד של תלמידים נפגעת. אלה תלמידים שישבו בבית, שהלימודים שלהם לא היו סדירים כשהיו צעירים מאוד. צריך לעשות פעולות מיידיות לצמצום הפער של שכבות הגיל האלה".