-
צילום: אי-פי

למה האינפלציה היא הדבר הכי חשוב שקורה כרגע?

עליית מחירים מהירה וממושכת - זה קורה בכל העולם, וגם אצלנו. אחרי 40 שנות היעדרות - כוח ההרס המודרני הכי חזק שאנחנו מכירים עושה קאמבק. איך זה ישפיע עלינו? | פרשנות
שאול אמסטרדמסקי, פרשנות
15 ביוני 2022
22:17
עודכן ב 22:59

מה הדבר הכי חשוב שקורה בימים אלה? האם זו הפרישה של ניר אורבך מהקואליציה? אולי זה המשפט של ביבי-אולמרט? אולי אלה הסכסוכים הפנימיים בתוך מפלגת העבודה? אז זהו, שלא כל כך. האירוע הכי חשוב שקורה בימים אלה בעולם זו האינפלציה - עליית מחירים מהירה וממושכת. זה קורה גם אצלנו וגם בארה"ב וגם בבריטניה ובאיחוד האירופי ובכל מדינות העולם.

אינפלציה היא כוח ההרס המודרני הכי חזק שאנחנו מכירים. כשהמחירים עולים כל כך הרבה לאורך הרבה מאוד זמן זה מטלטל את הכול - זה מטלטל משפחות, זה מטלטל מערכות יחסים זוגיות, זה מטלטל כלכלות וזה מטלטל גם את הפוליטיקה. אני בן 42 בערך כל חיי הבוגרים בעצם התנהלו בלי אינפלציה. עליות המחירים היו קטנות ומדודות והינה, עכשיו בבת אחת אנחנו חוזרים לעליית מחירים שבפעם האחרונה נראתה לפני 40 שנה.

העלאת הריבית - והכיס שלנו | עוד יום

מה עושים? הבנקים המרכזיים בכל העולם מעלים את הריביות הלילה. זה צפוי לקרות בארה"ב ובהמשך גם אצלנו, וכשמעלים את הריבית מחיר הכסף מתייקר ואז מי שחושבים לקנות דירה חושבים פעמיים כי פתאום ההחזר החודשי על המשכנתה הרבה יותר יקר. בעלי עסקים שרוצים להקים מפעל חדש או קו ייצור חדש חושבים פעמיים כי מחיר ההלוואה שלהם הרבה יותר יקר והכלכלה מתקררת. אנשים קונים פחות ואז בסופו של דבר המחירים אמורים לרדת.

איש של יציבות | חיות כיס

רק שזה לא באמת מדע מדויק, ולכן אם הבנקים המרכזיים יעלו את הריבית יותר מדי הכלכלה תתקרר כל כך עד שהיא תקפא - ואנחנו עלולים למצוא את עצמנו במיתון, כלומר שאנשים יאבדו את מקום העבודה שלהם ושיעור האבטלה יעלה וזה עלול להימשך תקופה ממושכת.

אני לא יודע אם באמת נגיע לשם, אבל אנחנו עלולים. אז למה לעשות את זה בכל זאת? כי אינפלציה שלא מטפלים בה היא הרבה יותר גרועה מכל דבר אחר. תשאלו את כל מי שחי פה בשנות ה-70 וה-80 והם יספרו לכם שכשהכסף שלכם מאבד מהערך שלו כל יום - אין דבר גרוע מזה. בקיצור, עם כל הכבוד לסכסוכים בקואליציה, האינפלציה והריבית זה הסיפור הכי חשוב שקורה בימים אלה, ועוד צפוי ללוות אותנו בהמשך.