טראמפ ופנס
צילום: אי-פי

חקירת הפריצה לקפיטול: "טראמפ זעם על פנס"

ועדת החקירה של הקונגרס החלה את יום השימועים השלישי לאירועים. היום יעידו בפני הוועדה שני יועצים בכירים לסגן הנשיא מייק פנס, שיחשפו את מכבש הלחצים שהופעל על פנס בימים שהובילו לפריצת האספסוף לקפיטול
בן יניב
16 ביוני 2022
22:34

חקירת אירועי הפריצה לקפיטול: ועדת החקירה של הקונגרס האמריקני החלה היום (חמישי) את יום השימועים השלישי. היום יעידו בפני הוועדה שני יועצים בכירים לסגן הנשיא מייק פנס, שיחשפו את מכבש הלחצים שהופעל על פנס בימים שהובילו לפריצת האספסוף לקפיטול.

ראש לשכתו של פנס חשף בפני חברי הוועדה כי בימים שהובילו לאירועי 6 בינואר הוא חשש לביטחונו של פנס. ״הודעתי על כך לשירות החשאי… הדאגה שלי הייתה שהנשיא יתפרץ באיזשהו אופן״, הוא העיד. רשת CNN דיווחה שבדיון יוקרן סרטון ובו מעידים כמה מהפורצים שהם רודפים אחרי פנס ״בהוראה ישירה מהנשיא טראמפ".

לפני פריצת ההמון לבניין הקונגרס, סגן הנשיא פנס הגיע לאירוע סמלי בעיקרו לאשרור תוצאות הבחירות לנשיאות. הנשיא טראמפ לחץ על סגנו שלא לקבל את החלטת האלקטורים במדינות בהן טענו הרפובליקנים כי נעשו עיוותים בהצבעה.

בתו של הנשיא לשעבר, איוונקה טראמפ, הופיעה בפני הוועדה בעדות מצולמת וסיפרה על שיחה בין אביה לסגנו, בבוקר הפריצה לקפיטול. ״הוא זעם מאוד על סגן הנשיא״, היא טענה. בן-זוגה ויועצו של הנשיא לשעבר, ג׳רארד קושנר, סיפר כי חמו אמר לו ״עשיתי טעות לפני ארבע שנים כשבחרתי בו".

בנאום שנשא לתומכיו לפני הפריצה לקפיטול סיפר טראמפ על השיחה ״אמרתי למייק שלהיות אמיץ זה לעשות מעשה, לא לעשות כלום זה פחדני… אם הוא יעשה את הדבר הלא נכון, זה יהיה יום עצוב עבור ארצנו״. 

על אף שלוועדת החקירה אין סמכות משפטית, חבריה מקווים להשפיע על השיח הציבורי ואולי גם לחשוף חשדות למעשים פליליים, מה שיביא להתערבות משרד המשפטים האמריקני.