דובי קוטב שהתגלו בגרינלנד
צילום: Kristin Laidre, אוניברסיטת וושינגטון

מחקר מעורר תקווה: דובי קוטב עשויים לשרוד במשבר האקלים

קבוצת דובי קוטב עם שינוי גנטי שהתגלתה בגרינלנד מפתיעה את העולם המדעי
רם ברנדס
19 ביוני 2022
19:29

תת-אוכלוסיית דובי קוטב, שעשויה לשפוך אור על התמודדות הזן כולו עם שינויי האקלים, תועדה בדרום-מזרח גרינלנד. מדובר באוכלוסייה מבודדת ובעלת יחודיות גנטיות. המדענים שחקרו ועקבו אחר הדובים בקבוצה, פסקו במחקר שהתפרסם ביום חמישי האחרון בכתב העת "סיינס", כי הם יכולים לשרוד למרות גישה מוגבלת ללוחות קרח במי הים, שמשמשים אותם לציד. לפי המחקר, הם משתמשים במקום זאת בלוחות קרח שעשויים ממים מתוקים, משכבת הקרח היבשתית של גרינלנד.

קבוצת דובי הקוטב המדוברת כוללת 19 פריטים. על לוחות הקרח הם ממתינים כדי לצוד את הטרף שלהם, כמו כלבי ים. הקלוריות מכלבי הים יכולות להספיק לדובי הקוטב לאנרגיה במשך חודשים, כאשר קיים מחסור במזון ובקרח ים. ההתחממות העולמית גורמת לקרח הים להימס במהירות, והאזור הארקטי מתחמם בקצב יותר מכפול משאר כדור הארץ. כאשר הקרח הימי ייעלם, דובי הקוטב ייאלצו לחפש מזון ביבשה – שם המבחר וההיצע קטנים יותר.


צילום: Kristin Laidre, אוניברסיטת וושינגטון

"לא ידענו רבות על דובי הקוטב בדרום-מזרח גרינלנד, אך מעולם לא ציפינו למצוא תת-אוכלוסייה שחייה שם", אמרה מובילת הצוות שכתב את המאמר, קריסטין לאידר, ממעבדת הפיזיקה היישומית באוניברסיטת וושינגטון בהצהרה. לדבריה, "ידענו שיש כמה דובים באזור מתיעוד היסטורי וממידע של ילידים. אבל לא ידענו כמה הם מיוחדים". לדברי לאידר, תת-אוכלוסיית דובי הקוטב מספקת הצצה כלשהי לדרך בה זנים עשויים לשרוד בעתיד.