-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בדיקת כאן חדשות: התקציב לדיור ציבורי לא עבר למשרד השיכון

למרות ההבטחה שיוקצו שני מיליארד שקל לרכוש 1,700 דירות עד כה לא העביר האוצר את התקציב ולא נרכשה אף דירה • משרד השיכון השתמש בתקציב קיים ממכירת דירות ורכש באמצעותו 74 דירות למאגר
נופר משה
20 ביוני 2022
13:25

המשבר בענף הדיור: בדיקה של כאן חדשות מעלה כי למרות ההבטחה שיוקצה תקציב של שני מיליארד שקל לרכוש 1,700 דירות לדיור הציבורי - עד כה לא העביר משרד האוצר את התקציב ולא נרכשה ולו דירה אחת. משרד השיכון השתמש בתקציב קיים ממכירת דירות ורכש באמצעותו 74 דירות למאגר הדיור הציבורי. אנשי משרד השיכון ומשרד האוצר זומנו לדיון היום (שני) בוועדת כלכלה בכנסת להסביר מדוע לא הוגדל המאגר כפי שסוכם.

אי אפשר להוזיל דיור אם השלטון מתחלף כל שנה | המדד

מחיר למתעשר: מדוע המדינה עוזרת בקניית דירה דווקא למי שמרוויחים כ-40 אלף שקל?

נכון להיום יש 5,560 משפחות בתור של משרד השיכון. כ-19 אלף משפחות ויחידים בתור של משרד הקליטה, ובנוסף 185 אלף מקבלי סיוע בשכר דירה מהמדינה בעלות של 2.2 מיליארד שקלים.

דני גיגי מנכ"ל פורום הדיור הציבורי אמר כי "שוב מסתבר שמשרד האוצר ומשרד השיכון פועלים לחסל את הדיור הציבורי, והעובדה שלא נרכשה אפילו דירה אחת מתקציבים תוספתיים היא פגיעה בעשרות אלפי משפחות ממתינות לדיור ציבורי - עולים חדשים, עולים ותיקים, נכים, קשישים, אמהות חד הוריות וניצולי שואה".

אגף התקציבים במשרד האוצר עושה שביתה איטלקית בהקשר של הזינוק במחירי הדירות, כך האשים הבוקר בכאן רשת ב שר הבינוי והשיכון זאב אלקין. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" אמר אלקין: "אני נלחם מול פקידי אגף תקציבים ושר האוצר מגבה אותנו. כל החלטה שעוברת - הם מנסים לתקוע את הביצוע שלה, סוג של שביתה איטלקית".

האזינו לריאיון המלא עם השר אלקין בכאן רשת ב

בחודש שעבר פורסם דוח המבקר, שכלל פרק על הדיור הציבורי, בו נכתב כי למרות שיעור ניכר של דירות ריקות, אלפים נותרו ללא דיור. כ-5,700 משפחות המתינו לדיור ציבורי בזמן ש-39% מהדירות המיועדות לאכלוס דיירי עמידר עמדו ריקות יותר מ-300 ימים. עוד קבע המבקר כי משרד השיכון לא ביצע בקרה על חברת עמידר בתחום האכלוס החוזר של הדירות וכי לא נבדקו הסיבות לעיכוב. עוד עולה מדוח המבקר כי נכון לנובמבר 2021 סיווגה עמידר 44 מהדירות שבניהולה כלא ראויות למגורים. לפי החברה, הדירות מיועדות כולן לשיפוץ אך הוא טרם בוצע, בעיקר עקב היעדר תקציב.