המדלייה של מוראטוב
צילום: רויטרס

חתן פרס נובל לשלום מכר את המדליה שלו תמורת 103 מיליון דולר - שיופנו לסיוע לפליטים מאוקראינה

דמיטרי מוראטוב הוא עורך העיתון הליברלי נובאיה גאזטה, שנאלץ להפסיק את פעילותו ברוסיה בשל התנגדותו למלחמה באוקראינה. מוראטוב העמיד את המדליה בה זכה ב-2021 למכירה, והסכום העצום שגויס הועבר ליוניצ"ף
רם ברנדס
21 ביוני 2022
06:08

דמיטרי מוראטוב, חתן פרס נובל לשלום לשנת 2021 ועורכו של אחד מהעיתונים העצמאיים האחרונים של רוסיה, מכר הלילה (שלישי) את מדליית נובל שלו תמורת סכום שיא של 103.5 מיליון דולר - שיועברו לסיוע לילדים שנעקרו מבתיהם בעקבות המלחמה באוקראינה. 

 מוראטוב והמדליה (צילום: רויטרס)

העיתון נובאיה גאזטה, שמוראטוב עומד בראשון, נוקט בקו ביקורתי כלפי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וממשלתו. העיתון השעה את פעולותיו ברוסיה בחודש מארס לאחר שקיבל אזהרה מרשויות המדינה על אופן סיקורו את המלחמה באוקראינה. 

לחצים על כלי התקשורת הליברלים ברוסיה נמשכים לכל אורך כהונת פוטין בראשות המדינה, והתחזקו עם פלישת צבא רוסיה לאוקראינה. מאז הפלישה, עיתוני המדינה ואלו המיישרים קו עמדות הממשלה נזהרים מאוד בהתייחסותם לפלישה, אותה הם מגדירים "מבצע מיוחד" למיגור הנאציזם במדינה השכנה. 

לפי התקשורת האמריקנית, המכירה של המדליה בה זכה מוראטוב ניפצה את השיא לכל מדליית נובל שהוצעה למכירה עד כה. המדלייה היקרה ביותר עד כה נמכרה ב-5 מיליון דולר "בלבד". "לא הייתה כמכירה הזאת", אמרו בבית המכירות הניו יורקי "הריטג'". 

מוראטוב זכה בפרס נובל לשלום בשנה שעברה ביחד עם העיתונאית הפיליפינית מריה רסה, עבור מה שוועדת הפרס הגדירה כ"מאמציהם לשמור על חופש הביטוי, שהוא תנאי הכרחי לדמוקרטיה ולשלום בר קיימא". 

 מכירת המדליה של מוראטוב (צילום: רויטרס)