מטה האיחוד האירופי בבריסל
צילום: גטי אימג'ס

רשמית: אוקראינה ומולדובה מועמדות להצטרף לאיחוד האירופי

האיחוד העניק לשתיים את התואר "מדינה מועמדת להצטרפות" • זלנסקי בנאום בזום לסטודנטים באונ' העברית: "מצפים לעזרה מהממשלה שלכם" • לראשונה מפרוץ המלחמה: שגרירות ישראל בקייב נפתחה לשירותים קונסולריים
יואב זהבי ובר שפר
23 ביוני 2022
10:22
עודכן ב 22:09

האיחוד האירופי החליט הערב (חמישי) להעניק את התואר של "מדינה מועמדת להצטרפות" לאיחוד לאוקראינה ומולדובה. מוקדם יותר היום, נשיא אוקראינה, ולדימיר זלנסקי, נאם בזום בפני סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. בנאומו הודה זלנסקי לעם בישראל על התמיכה באוקראינה ובאוקראינים אך אמר כי ארצו מצפה לסיוע ממשלת ישראל. "הדגלים של אוקראינה ברחובות, תמיכת החברה שלכם באוקראינה ראוייה להערכה. אבל אנחנו מצפים גם לעזרה מהממשלה שלכם".

בפעם הראשונה מתחילת המלחמה באוקראינה, שגרירות ישראל בקייב נפתחה שלשום ואתמול לשירותים קונסולריים, כך הודיע הבוקר משרד החוץ. בד בבד אפשר לקבל שירותים גם בנציגות בעיר לבוב. שגריר ישראל באוקראינה מיכאל ברודסקי אמר כי הנוכחות הדיפלומטית הישראלית בקייב חשובה מאוד ומראה את תמיכתה של ישראל באוקראינה.

המלחמה באוקראינה: מאה הימים הראשונים | האזינו להסכת "עוד יום"

הנציגויות הישראליות בשתי הערים יהיו פתוחות לסירוגין ובתיאום מראש. עד כה קיבלו יותר מ-80 איש שירות קונסולרי מהצוות בקייב, מענה נוסף ניתן גם בלבוב. עובדי שגרירות ישראל באוקראינה פונו מקייב שלושה ימים לפני הפלישה הרוסית למדינה, ופעילותם עברה ללבוב.

הלילה התייחס המודיעין הבריטי למערכה בגזרת לישנסק-סברודונייצק וטען כי ההתקדמות הרוסית הגיעה בעקבות פריסה של כוחות גדולים וריכוז של אש. עוד נמסר כי כוחות צבא אוקראינה נאלצים לסגת מחשש לכיתור רוסי, אך ההתקדמות לעומק דונבאס נותרה תקועה.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, מיכל רשף ורם ברנדס