נתניהו בכנסת
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בנט למקורביו: שוקל לפרוש כבר בימים הקרובים

בקואליציה ינסו לפזר את הכנסת כבר מחר בהליך בזק, באופוזיציה נערכים לפיליבסטר • רה"מ היוצא וכהנא הבהירו לשקד: לא נשב בממשלת ימין צרה • גורמים ברע"ם מגיבים להאשמות: "נתניהו יודע שהוא יצטרך אותנו אחרי הבחירות"
מיכאל שמש
26 ביוני 2022
06:55
עודכן ב 20:24

ראש הממשלה היוצא נפתלי בנט קיים היום (ראשון) התייעצויות על עתידו הפוליטי וההכנות להעברת השלטון ליאיר לפיד. למקורביו אמר בנט כי הוא "שוקל לפרוש בימים הקרובים" מהממשלה. לדבריו, אם יישאר בתפקיד ראש הממשלה החליפי - זה יהיה רק כדי לסייע ביטחונית ללפיד.

האנשים ששוחחו עם בנט הגיעו למסקנה שהוא לא יתמודד בבחירות הקרובות, וכל ההתלבטות שלו כעת נוגעת רק לעיתוי של הפרישה. מלשכתו נמסר כי הוא "יקבל החלטה רק לאחר סיום תפקידו כראש הממשלה".

בעוד בקואליציה ינסו לפזר את הכנסת כבר מחר בהליך בזק, או לפחות להעביר את החוק בקריאה ראשונה, האופוזיציה נערכת למשוך זמן באמצעות פיליבסטר בחקיקת החוק - בדרישה שהדיון בחוק הנאשם יופסק. מנגד, ישנן הסכמות ראשוניות על חקיקת הסיוע לעצמאיים ולבעלי מוגבלויות.

גורמים ברע"ם: "נתניהו יודע שהוא יצטרך אותנו אחרי הבחירות"

אחרי שנתניהו כינה את רע"ם "מפלגה אנטישמית שמייצגת את האחים המוסלמים, ששואפים להשמיד את מדינת ישראל" - גורמים במפלגה הגיבו הערב: "נתניהו מאבד את העשתונות. אי אפשר לקרוא לנו אנטישמים. נתניהו יודע שהוא יצטרך אותנו אחרי הבחירות".

בנט וכהנא לשקד: לא נשב בממשלת ימין צרה

בנט והשר מתן כהנא הבהירו היום לשקד בפגישתם כי הם לא מוכנים לשבת בממשלת ימין צרה, שבה שקד תומכת, ונראה שהמחלוקת בין הצדדים חריפה. כהנא הבהיר שלא יוכל לשבת במפלגה אם זה יקרה. במהלך הפגישה השלושה דנו גם בעתיד מפלגת ימינה, ושקד דרשה לקבל את האחריות על המפלגה. בנט אמר לה שתציג סקר כדי לראות אם תרחיש שבו המלפגה בראשותה מצליחה לעבור את אחוז החסימה.

הליכוד מנסה לפצל את ימינה

גורמים בליכוד בוחנים בימים האחרונים את האפשרות לפצל מסיעת ימינה באמצעות שלושה מחברי הכנסת שלה - אורבך, סילמן ושקד - שיודיעו על עזיבת המפלגה ויתפצלו ממנה בעזרת ועדת הכנסת שבראשות אורבך.

במצב כזה, הליכוד ירוויח שלוש יחידות מימון מפלגות שיביאו עמם השלושה. בתמורה יוצע לשניים מהמתפצלים, אורבך וסילמן, שריון ברשימת הליכוד לכנסת ושקד תוכל לקבל את האפשרות להתמודד בפריימריז בליכוד ללא תקופת ההכשרה שנדרשת בדרך כלל ממצטרף חדש למפלגה. גורמים בליכוד אומרים שהדבר ידרוש בדיקה בשבוע הקרוב ושטרם התקבלו החלטות בעניין.

ראש הממשלה פתח הבוקר את ישיבת הממשלה האחרונה שלו בתפקיד לפני העברתו ליאיר לפיד וקרא לשרים לזרז את הליכי התוכניות שהחלו בהם עד הבחירות: "בקרוב ישראל תצא למערכת בחירות נוספת, אני מבקש מהשרים להזדרז לנצל כל יום כל שעה וכל דקה כדי לנקות שולחן ולסיים מה שאפשר. האחריות שלנו כלפי אזרחי ישראל ממשיכה גם בתקופת בחירות". בנט הודה לשרים ובהם שרי סיעתו שקד וכהנא "על השותפות ועל השנה המוצלחת שעשינו למען אזרחי ישראל".

אמש הבטיח בנט בריאיון לדב גיל-הר בחדשות השבת בכאן 11 כי לא יפסול יותר מועמדים פוליטיים - גם לא את נתניהו. "לא אפסול יותר אנשים. כל מי שמסכים להיכנס לממשלה בעד מדינה יהודית ודמוקרטית, יכול להיכנס", הכריז. לקראת הבחירות הבאות, הוא אמר: "אני לא יודע אם איבדתי את הימין, אני פוחד שלא נאבד את המדינה - ואנחנו בסכנה כזאת". לדבריו, "אם יש מצב שחצי מהעם חושב שגנבו לו את המדינה, ואז חצי אחר מהעם חושב שגנבו לו את המדינה, ואנחנו נמצאים בחרדה קיומית, ככה נראית מלחמת אחים".

צפו בריאיון עם רה"מ בנט

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום את חוק הנאשם, המונע מנאשם בפלילים להקים ממשלה. הבוקר קיימה ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת דיון תיאורטי בחוק. חבר הכנסת אמיר אוחנה מהליכוד כינה את הצעת החוק "פיגוע בדמוקרטיה". חבר הכנסת איתמר בן גביר אמר כי זה וסיכול ממוקד המכוון לא רק נגד נתניהו, אלא גם נגד זכות הבחירה של אזרחי ישראל.

מהצד השני, חברת הכנסת גבי לסקי ממרצ אמרה כי צדק נתניהו כשאמר בשעתו שלראש ממשלה השקוע עד צוואר בחקירות אין מנדט ציבורי לקבל הכרעות. יו"ר הוועדה, חבר הכנסת גלעד קריב, אמר בפתח הדיון כי הוא מצפה שאם הצעות החוק יעברו בהמשך בקריאה טרומית ויגיעו לוועדת הכנסת, יו"ר הוועדה, חבר הכנסת ניר אורבך, יעביר אותן לדיון בוועדת החוקה ולא יעכב אותן. לדבריו, אם הדבר יקרה, הוא יעלה הצעת חוק דומה מטעם ועדת החוקה שתידון בוועדה בראשותו. 

השתתפו בהכנת הידיעה: יערה שפירא, סולימאן מסוודה, זאב קם ועקיבא ווייס