קנדריק לאמאר בגלסטונברי, הלילה
צילום: גטי אימג'ס

קנדריק למאר בגלסטונברי: "אלוהים ישמור על זכויות נשים"

הראפר האמריקני נעל את הפסטיבל בביצוע מחאה על ביטול פסיקת רו נגד וייד • לפניו עשו זאת על הבמה הגדולה בבריטניה גם הזמרת הניו זילנדית לורד והזמרת האמריקנית אוליביה רודריגו • בפסטיבל המוזיקה שהגיע הלילה לסיומו הופיעו יותר מ-50 אמנים, בהם בילי אייליש, פול מקרטני ודיאנה רוס
אלון פרוכטר
27 ביוני 2022
08:21

המחאה על ביטול פסיקת "רו נגד וייד" שהתירה לבצע הפלות בארצות הברית, הגיעה גם הלילה (שני) לבמת פסטיבל המוזיקה הגדול בעולם - גלסטונברי. הראפר האמריקני קנדריק למאר, שקיים את הופעת הסיום, נעל את הפסטיבל בביצוע חזק לשיר Saviour (מושיע).

את השיר הוא סיים כשחזר שוב ושוב על המשפט: "הם שופטים אותך, הם שופטים את ישו. אלוהים ישמור על זכויות הנשים". לבסוף, השליך למאר את המיקרופון שלו על הבמה ופינה אותה, לקול תשואות עשרות אלפי הצופים שבקהל.

לפניו, הופיעה אמש בפסטיבל גם הזמרת הניו-זילנדית לורד. לאחר שביצעה את השיר Secrets From A Girl (Who’s Seen It All), שינתה לורד את מונולוג הסיום שבשיר והתייחסה לביטול פסיקת "רו נגד וייד". "ברוכים הבאים לעצבות. רוצות לשמוע סוד, בנות? הגוף שלכן נועד להיות נתון לשליטה ולהחפצה עוד לפני שנולדתן", אמרה על הבמה.

"הנה עוד סוד - יש לכן כוח עתיק, חוכמה עתיקה. חוכמה שהניעה כל אישה שבאה לפניכן", המשיכה הזמרת. "אני מבקשת מכן היום - תשקיעו בחוכמה הזאת כל חייכן, כי הכול תלוי בה". לורד סיימה את הדברים במילים "לעזאזל עם בית המשפט העליון".

עוד לפני כן, בשבת אירחה הזמרת האמריקנית אוליביה רודריגו על הבמה את הזמרת הבריטית לילי אלן. השתיים שרו יחד את הלהיט של אלן Fuck You משנת 2009, שאותו הקדישו לשופטי בית המשפט העליון בארצות הברית.

"כל כך הרבה נשים ובנות הולכות למות בגלל זה", אמרה רודריגו. "אני הרוסה ומבועתת. רציתי להקדיש את השיר לחמשת חברי בית המשפט העליון שהראו לנו שבסופו של יום, הם לא באמת מקדמים ערכים של חופש". רודריגו הקריאה את שמות החמישה וחתמה במילים "אנחנו שונאות אתכם".

כאמור, הופעתו של קנדריק למאר חתמה את פסטיבל המוזיקה הגדול בעולם, שציין בחמשת הימים האחרונים 50 שנה להיווסדו. הפסטיבל שמתקיים בבריטניה מדי שנה מאז 1970, חזר לאחר שנתיים של הפסקה שנגרמה בעקבות מגפת הקורונה. יותר מ-50 אמנים הופיעו שם מאז יום רביעי, בהם בילי אייליש, זוכת אירוויזיון 2022 קאלוש אורקסטרה, פול מקרטני ודיאנה רוס.