-

דיווח: חמאס מוכן לעסקה לשחרור א-סייד בתמורה לאסירים פלסטינים חולים

אביו של הישאם שמוחזק בעזה, אמר בשיחה עם כאן חדשות בתגובה לסרטון שפרסם חמאס: "הם מתעללים בנו 7 שנים וגם עכשיו" • בישראל שוקלים לפנות מחדש לכל המתווכים בסוגיית השבויים
כתבי כאן חדשות
28 ביוני 2022
20:22

פרסום התיעוד של השבוי הישראלי הישאם א-סייד: ערוץ אל-מיאדין הלבנוני מדווח הערב (שלישי) כי חמאס מוכן לקיים עסקת חילופי שבויים הומניטרית מהירה לשחרור האזרח הישראלי הישאם א-סייד המוחזק בעזה, בתמורה לאסירים הפלסטינים החולים שעצורים בכלא בישראל. לפי הדיווח, חמאס הודיע על כך למתווכים ואמר שהוא יברך על כל תיווך בינלאומי אחר בסוגיה זו.

קודם לדיווח, חמאס פרסם תיעוד של א-סייד כשהוא שכוב במיטה ומחובר לבלון חמצן, וזאת בהמשך להודעת הארגון אתמול לפיה חלה הידרדרות במצבו הבריאותי של אחד השבויים ברצועה. כדי לאמת את העובדה שמדובר בתיעוד עדכני, אנשי חמאס צילמו את א-סייד כשברקע נראית טלוויזיה ובה משודר כינוס בקטר שנערך בימים האחרונים.

שעבאן, אביו של הישאם א-סייד, אמר בשיחה עם כאן חדשות: "נראה בסרטון שהוא עושה את דברו של מישהו. אני מבקש מחמאס לשחרר אותו לאלתר, בלי שום תנאי. אנחנו שומרים לנו את הזכות לתבוע אותם. הם מתעללים בנו 7 שנים וגם עכשיו". בתגובה לדיווח בלבנון אמר האב: "הם יורדים מהעץ, זה מפיח תקווה".

בחדשות הערב בכאן 11 דווח היום כי בישראל שוקלים לפנות מחדש לכל המתווכים בסוגיית השבויים, אבל לפי מקורות המעורים בנושא - ישנה התלבטות בסוגיה מחשש שזה ישחק לידי חמאס. בעבר, היה זה שר החוץ יאיר לפיד, שצפוי להיכנס בימים הקרובים לתפקיד ראש הממשלה, שביקש לקדם עסקה לשחרור החיים תחילה, כלומר האזרחים המוחזקים בשבי בעזה, לפני עסקה לשחרור גופותיהם של החיילים הדר גולדין ואורון שאול.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה לפרסום התיעוד של חמאס: "הפצת סרטון של אדם חולה זה מעשה מתועב ונואש. הישאם א-סייד איננו חייל, אלא אזרח ישראלי פגוע נפש שחצה את הגבול לרצועת עזה. חמאס מעכב כל סיכוי לעסקה".

שר החוץ יאיר לפיד כתב בהודעה מטעמו: "ישראל רואה בחמאס את האחראי הישיר למצבם של האזרחים שהוא מחזיק בניגוד לחוק הבינלאומי. אני קורא לקהילה הבינלאומית לגנות את החמאס על התנהגותו הלא אנושית ולדרוש ממנו לפעול על פי הדין הבינלאומי ולשחרר את האזרחים ואת הגופות שהוא מחזיק".

השתתפו בהכנת הידיעה: עידו קורן, איציק זוארץ וגילי כהן