-

כתבה מעולם אחר: טכנולוגיית התלת ממד ששואפת לחבר בין אנשים

האינטרנט על גלגוליו השונים חיבר את האנושות והפך את העולם לגלובלי הרבה יותר. המטאוורס, שם כולל לטכנולוגיית העתיד של האינטרנט, מבקש להכניס את הגולש למרחב תלת מימדי שמחבר כמעט פיזית בין אנשים מכל העולם – בפלטפורמה אחת
איתי שיקמן
30 ביוני 2022
22:36
עודכן ב 02 יולי 14:14

ברוכים הבאים לכתבה בשני עולמות. זה הפיזי, המוחשי, וזה הווירטואלי שבעתיד אולי יהיה לא פחות ממשי ונגיש מהעולם "האמיתי", שכולנו מכירים היום.

"המטאוורס הוא לא רק וי-אר, לא רק מציאות מדומה, אלא הוא אקס-אר, היכולת לעבור בין סוגי המציאות השונים", אומרת סופי גרש-ברק, מנהלת פרויקט מטאוורס ב-Meta ישראל. וי-אר? אקס-אר? המרחב הבא של הטכנולוגיה ששואפת ללוות את כולנו על בסיס יום-יומי מורכב מהמונחים האלה.

אי-אר (Augmented Reality) זאת מציאות רבודה, בה לקיום הפיזי שלנו מתווספים עזרים ויזואליים באמצעות הטלפון שלנו, משקפיים חכמים או מסכים שקופים ומתקדמים. וי-אר (Virtual Reality) זאת מציאות מדומה, אם תרצו "שיגור" באמצעות אמצעים טכנולוגיים לתוך עולם וירטואלי תלת-ממדי.

כל זה נכלל תחת המטריה של אקס-אר (Extended Reality) מציאות מורחבת. המטאוורס הוא ממד שנותן תחושת נוכחות עמוקה ויכול לגשר בין העולם האמיתי לוירטואלי הוא החזון העתידני של זה.

אז איך זה עובד? במטא הווירטואלי של Meta בקליפורניה הצטרפנו למפגש של קהילת המפתחים והיוצרים הישראלית של המטאוורס. זו הקהילה היחידה בעולם מחוץ לארצות הברית. אלון ואחיו התאום קורן, כבר גייסו מיליונים לסטארטאפ שלהם שיושב בניו יורק ועוסק בניהול והפצה של תוכן תלת-ממדי באמצעות הענן.

האחים קורן ואלון גרינשפון מ-echo3D (צילום: כאן חדשות)

השניים האלה מכירים את הסמטאות הווירטואליות של המטאוורס טוב ממרחבי ילדותם ברחובות תל אביב. "אנחנו באמת מוגבלים רק על ידי הדמיון שלנו", אומר אלון גרינשפון, מנכ"ל echo3D. אתה יכול לייצר במטאוורס כל דבר. אתה יכול לייצר אפליקציות לאדריכלות, משחקים, חוויות של שיתוף פעולה או רפואה ואפילו ניתוחים מרחוק".

במסגרת החזון שהכריז עליו מארק צוקרברג, לקדם את חזון המטאוורס, הוא גם החליט שהוא רוצה לעשות את זה בצורה אחראית", אומרת ליטל קיפרמן-וקנין, ראש מערך החדשנות במרכז פרס לשלום ולחדשנות. בתוך המטאוורס, המרכז מבקש לסייע בעיצוב המדיניות, בטיחות המשתמשים ופיתוח הקהילה הישראלית. "לנו מאוד חשוב לוודא שטכנולוגיה נרתמת למטרות של עשיית טוב ושל אימפקט", ליטל מסבירה. "אנחנו יכולים לקחת את כל היכולות הטכנולוגיות האלה ולרתום אותן לטובת יצירה של ערך מוסף.

ליטל קיפרמן-וקנין ממרכז פרס לשלום ולחדשנות (צילום: כאן חדשות)

הפלטפורמה שנכנסנו אליה עם הקהילה הישראלית היא בכלל של חברת אינגייג' ולא של מטא. החברה של צוקרברג פיתחה את הורייזן - פלטפורמת הבית שלה, שטרם הגיעה לישראל. העולם הזה של המטאוורס עוד לא באמת נותן תחושה של מציאות פיזית, אבל זה לגמרי הכיוון ששואפים אליו.

הרבה סימני שאלה יש סביב המטאוורס. האם באמת תהפוך לפלטפורמת האינטרנט של העתיד, או שמא הציבור יבחר להישאר בדו-ממד עם שתי רגליים על הקרקע? מה שבטוח הוא, בשנים הקרובות יהיה קשה להתעלם מהעולם המתפתח הזה - המטווארס.