ג'ונסון והמלכה אליזבת כשנכנס לתפקיד, 2019
צילום: אי-פי

בוריס ג'ונסון: האיש שלא תכנן לעזוב את דאונינג 10 עד 2030

מה הוביל את האיש שסחף את הבריטים בבחירות 2019 להיות האיש שעכשיו חברי המפלגה השמרנית מראים לו את הדרך החוצה?
עמיחי שטיין
07 ביולי 2022
12:39

ה-12 בדצמבר 2019 היה אולי רגע הנחת היחיד בקריירה של בוריס ג'ונסון כראש ממשלה. אז, בבחירות הכלליות שנערכו באותו יום בבריטניה, הביא ג'ונסון את המפלגה השמרנית לניצחון מרשים למדי על מפלגת הלייבור.

עוד באותו היום החל ג'ונסון לדבר על ריצה בראשות המפלגה למשך כמה וכמה מערכות בחירות, ולהישאר ראש ממשלה עד לשנת 2030. אבל כאמור, זה היה רגע קטן של אור מבחינתו, רגע בודד שבו כל המפלגה השמרנית התאחדה מאחורי ראש העיר הפופולרי של לונדון, דמות צבעונית ומצחיקה במפלגה אפורה למדי. וכבר אז החלו הצרות.

כשהתפרצה הקורונה ג'ונסון ניסה את מדיניות חסינות העדר על הממלכה, שנכשלה כישלון חרוץ, והובילה גם לבעיות במערכת הבריאות, מה שבסופו של דבר הוביל לסגר מלא. כשנגרמו גלי סגרי הקורונה התגלה שלא נערך כראוי למחסור בנהגי משאיות, דבר שהוביל למחסור בדלק ובסחורות בחנויות. ואז גם החלו להיחשף ההפרות הסדרתיות שלו בתקופת הסגרים, המסיבות בדאונינג 10, הפרשה שכונתה "פארטיגייט", וכמובן היו עוד.

חידת בוריס ג'ונסון | האזינו לעוד יום

אם ככה נראית קדנציה של שנתיים וחצי, נשאלת השאלה - למה עכשיו מרדו נגדו חברי המפלגה השמרנית? התשובה כנראה קשורה לאישיותו הווינרית של ג'ונסון. כל עוד הם ראו בו אדם שיכול לנצח בחירות כלליות, שיכול לסייע להם לנצח את הבחירות במחוזות שלהם, הם היו מאחוריו. אבל כשההפסדים החלו להצטבר, והפרשיות הובילו לירידה בפופולריות שלו בדעת הקהל - שום בדיחה על קרמיט הצפרדע או על פארק פפה-פיג כבר לא יכלה להציל אותו.

הפרשה האחרונה, שבה התברר שהגן על בכיר בסיעה שהטריד מינית, הייתה הרגע שבו החל המרד הגדול. עשרות נושאי תפקידים התפטרו, חלקם מקורביו, ברמה שהקשתה עליו למצוא מינויים במקום מי שעזב. וזה למעשה מה שהוביל את ג'ונסון, האיש שהמילה 'התפטרות' מעולם לא עלתה על שפתיו, לעזוב את דאונינג 10.