המחאה בסרי לנקה
צילום: אי-פי

דיווחים בסרי לנקה: הנשיא הודיע שיתפטר ב-13 ביולי

הנשיא גוטאבאיה רג'אפקסה נמלט ממעונו לאחר שמפגינים פרצו למתחם במחאה על המשבר הכלכלי החמור • דיווחים על עשרות פצועים במהומות, בהם שני שוטרים • רה"מ הודיע שיתפטר, המשטרה הודיע שביתו הוצת ע"י מפגינים • משרד החוץ מזהיר ישראלים מהגעה לבירה קולומבו | תיעודי ההסתערות על משכן הנשיא
יואב זהבי וורד פלמן
09 ביולי 2022
11:24
עודכן ב 20:02

אחרי שעשרות אלפי מפגינים פרצו היום (שבת) אל מעונו הרשמי במחאה על המשבר הכלכלי בסרי לנקה, כלי תקשורת המדינה דיווחו שהנשיא גוטאבאיה רג'אפקסה הודיע הערב שיתפטר מתפקידו ב-13 ביולי. מוקדם יותר ראש הממשלה ראניל ויקרמאסינגי הסכים להתפטר כחודשיים בלבד מאז שנכנס לתפקידו. גם ראש הממשלה הקודם התפטר בעקבות מחאות.

משטרת סרי לנקה מסרה הערב שבתו של ראש הממשלה הוצת בזמן המחאות סמוך למקום מגוריו. בתוך כך, משרד החוץ הזהיר ישראלים מהגעה לבירה קולומבו.

בתיעודים מההתרחשות נראה ההמון הזועם צועד ברחובות קולומבו הבירה וקורא להתפטרותו של הנשיא. ממבט על ניתן לראות את כמות המפגינים העצומה, שנראית כמו מרבד אחד גדול. טרם ידוע לאן נמלט רג'אפסקה.

דליה אוחיון, שמטיילת במדינה, סיפרה היום: "הגענו לפני שלושה ימים לקולומבו, הסתובבנו קצת ולא הרגשנו פחד או שיש הכנות להפגנה. ראינו שיש תורים לתחנות הדלק שהיו סגורות. אנחנו ממשיכים לטייל, הכבישים לא מלאים ויש קצת תיירים. כרגע אנחנו לא חוששים ועוקבים אחרי החדשות". 

בתיעוד חריג נוסף שרץ ברשתות נראים מפגינים שפרצו למשכן משתכשכים בבריכה הנשיאותית, ללא כל מפריע. במשרד ההגנה הסרי לנקי דיווחו כי הנשיא פונה ממעונו הרשמי כבר אתמול, לקראת ההפגנה שתוכננה להיום. עוד דווח כי לפחות 21 בני אדם נפצעו בהפגנות ופונו לבתי החולים, בהם שני שוטרים.

 

האירוע הדרמטי מגיע לאחר חודשים ארוכים של הפגנות המוניות בקולומבו על רקע יוקר המחייה. שרים רבים התפטרו כמו גם ראש הממשלה, אך הנשיא סירב עד כה להיענות לדרישת הציבור ולפנות את כיסאו.

מדינת האי האקזוטית שלחופי אסיה מתמודדת כבר כמה חודשים עם המשבר הכלכלי החמור ביותר בתולדותיה. סרי לנקה, שעד לא מזמן הייתה מוכרת בעולם בזכות אתרי התיירות והחופים היפים שלה, נאבקת כדי לשרוד. ההשפעות העיקריות של המשבר הן מחסור במזון, דלק ותרופות שרק הולך ומחריף.

בשיחה עם יואב זהבי ביומן החוץ בכאן רשת ב, סיפר העיתונאי הסרי-לנקי נאוון סנאראטנה על הקשיים איתם מתמודדים תושבי המדינה. "בינתיים יש לנו מאיפה להביא מזון. אבל יש מחסור חמור בחלב ובדברים נוספים כמו גז לבישול. בלעדיו, אנשים לא יכולים לבשל כדי להכין את הארוחות שלהם ואין לנו אפשרות להסתמך על חשמל כי יש כאן הפסקות חשמל בכל יום, לעיתים הן נמשכות אפילו 12 שעות", סיפר.

האזינו לריאיון מתוך "השבוע הבינלאומית"