t
ביקור ביידן, הכנות בנתב"ג
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90 • אי-פי

בין "הצהרת ירושלים" לביקור ביידן במזרח העיר: מאחורי הקלעים של האירועים שנחשפו בכאן חדשות

המשבר הכלכלי מאלץ את ארה"ב לפנות לסעודיה, כשישראל משמשת מעין גשר מוסרי • בישראל מבקשים להנמיך ציפיות בנוגע לסעודיה, אך הבילד אפ שנעשה לביקור כל כך גבוה, שכמעט קשה להמתין לתוצאה • ביקורו של ביידן במזרח ירושלים, שנחשף בכאן חדשות, מלמד על שינוי כיוון – לא עוד חרמות | פרשנות
גילי כהן
13 ביולי 2022
09:10

ביקור ביידן בישראל מתקיים במקביל לשני קמפיינים של בחירות – הישראלי, שיגיע לשיאו ב-1 בנובמבר, והאמריקני, כשבחירות האמצע יתקיימו שבוע לאחר מכן, ב-8 בנובמבר. זה הקונטקסט האמיתי של הביקור, גם אם לא נאמר בריש גלי.

"הצהרת ירושלים": המסמך שעליו יחתמו ביידן ולפיד נחשף

ביידן בישראל: חסימות הצירים ולו"ז הנשיא

הממשל האמריקני מודאג מהמשבר הכלכלי, ממחיר גלון הדלק המאמיר ומהסקרים הלא מחמיאים לביידן. אומה כמו ארצות הברית יודעת להראות את התוצאה של כל זה בצורה חדה וברורה – בבחירות. לכן, החיבוק הסעודי יוצא אל הדרך למרות העבר, ולכן ישראל משמשת כמעין גשר מוסרי, מי היה מאמין, בין ארצות הברית לסעודיה. זה לא שהנורמליזציה בהכרח דופקת בדלת, אלא פשוט, שזה מה שיאפשר לפיל שבחדר לעבור בדלת.

דוד ביידן מגיע עם שק של הפתעות | האזינו לעוד יום 

הדרך הזאת לחיבוק הסעודי עוברת, מסתבר, ב"הצהרת ירושלים". במסמך בן ארבעה עמודים, עליו דווח לראשונה בכאן חדשות, מפורטים כל שיתופי הפעולה וההסכמות בין ישראל לאמריקנים. מהמחויבות שלא לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני, עבור בתמיכה בביטחונה של ישראל ושמירה על יתרונה האיכותי - וכלה בערכים המשותפים בין שתי המדינות. שתי נקודות במסמך, שוודאי ישתלבו בכותרות האינסופיות למשדרי ביקור הנשיא, נוגעות לנורמליזציה עם מדינות ערב – ולסוגיה הישראלית פלסטינית.

ראשית נאמר, כן, המילה "סעודיה" תופיע בנוסח ההצהרות עליו יחתמו לפיד וביידן. בישראל אמנם ביקשו להנמיך ציפיות בימים האחרונים, כולל דרישה מצד בכיר ישראלי "להיות סובלנים עוד כמה ימים בנוגע לצעדים המיידים של התהליך" – אבל בסוף, הבילד-אפ שנבנה לקראת הביקור כל כך גבוה שכמעט קשה להמתין לתוצאה. היא אגב, צפויה להיות מוצגת רק בסעודיה, כך שיש למה לחכות.

בנוגע לקונפליקט הישראלי-פלסטיני, הדברים קצת יותר מורכבים. כל מילה שתופיע בהצהרה הזו נוסחה בקפידה, לא רק על ידי יועצי המדיניות והמשפטנים – אלא גם על ידי אנשי הקמפיין. ממשלת לפיד-בנט חרתה על דגלה שלא להתקדם מילימטר בסוגיה הפלסטינית, אלא רק לנהל את הסכסוך, עד יעבור זעם (או המנדט). והנה, במסמך משותף, לפיד יחתום על הצהרה כלשהי – גם אם צרה למדי - בסוגיה הסבוכה.

ביקור הנשיא ביידן במזרח ירושלים, שנחשף בכאן חדשות, עוד בחודש מאי, מלמד את קריאת הכיוון של הממשל האמריקני. לא עוד חרמות, הקפאת כספים, והתעלמות כמעט מוחלטת מהפלסטינים. אלא ניסיון לשיתוף פעולה, סיוע – גם פיננסי – וחתירה לצעדים נוספים.

אחרי כל זה, כנראה שבסופו של דבר מלבד המילים, נשאר לא עם המעשים אלא עם תמונה. מביקור אובמה בישראל בשנת 2013 נחרטה התמונה האייקונית של אובמה ונתניהו מורידים את הג'קט בנתב"ג, עלק בנונשלנט. מביקור טראמפ ב-2017 נזכור כולנו את הסיור בכותל, שהוגדר אמנם כפרטי, אבל שווק לכל רחבי העולם (האוונגליסטי בעיקר).

התמונה שתיזכר מהביקור הנוכחי עדיין לא צולמה. אבל אם תשאלו את לפיד, מומחה לענייני פריימינג, התשובה היא אחת – הוא, ראש ממשלת ישראל, לצד נשיא ארה"ב ביידן, חותמים יחדיו לעיני המצלמות, על הצהרת ירושלים.