בן סלמאן, ביידן ולפיד
צילום: גטי אימג'ס

סעודיה הכריזה: נאפשר לכל המטוסים האזרחיים לחלוף מעל הממלכה - גם לטיסות ישראליות

בהודעת רשות התעופה האזרחית של סעודיה נמסר כי מדובר בכל הטיסות ללא יוצא מן הכלל - אבל ישראל לא צוינה מפורשות • רה"מ לפיד: מברך את ההנהגה הסעודית, זהו צעד ראשון • ביידן: החלטה שיוצרת מומנטום לשילוב ישראל באזור
רועי קייס ועמיחי שטיין
15 ביולי 2022
03:08
עודכן ב 10:30

עכשיו זה רשמי: רשות התעופה האזרחית בסעודיה הודיעה הלילה (שישי) על פתיחת המרחב האווירי של הממלכה למעבר כל המטוסים האזרחיים, ללא יוצא מן הכלל. שמה של ישראל לא צוין באופן מפורש בהודעה, אבל כך היה גם אחרי נרמול היחסים עם איחוד האמירויות, אז רשות התעופה האזרחית הסעודית הודיעה שתאפשר מעבר לכל הטיסות לאמירויות ומהאמירויות.

דוד ביידן מגיע עם שק של הפתעות | האזינו לעוד יום 

בהכרזה הסעודית נכתב כי הודעתה מגיעה במסגרת מילוי מחויבותיה "בהתאם לאמנת שיקגו של שנת 1944, שקובעת כי אין להבחין בין הטיסות האזרחיות במרחב האווירי הבין-לאומי, ובהמשך למאמצים לקבע את מעמדה כמרכז גלובלי שמחבר בין שלוש יבשות".

ראש הממשלה יאיר לפיד בירך את ההנהגה הסעודית על ההחלטה: "אחרי דרך ארוכה וחשאית, ודיפלומטיה אינטנסיבית מול ערב הסעודית וארה"ב, אנחנו קמים הבוקר לבשורה משמחת. זהו צעד ראשון". 

בהודעה שפרסם הבוקר נשיא ארצות הברית אמר ביידן כי "הכרזת ערב הסעודית נותנת מומנטום לשילובה של ישראל באזור - כולל עם סעודיה". הוא הוסיף כי יעשה כל שביכולתו כדי לקדם את התהליך פורץ הדרך הזה, כולל בשיח עם המנהיגים". 

מוקדם יותר הלילה נמסר מהבית הלבן כי הנשיא ברך על "ההחלטה ההיסטורית לפתוח את המרחב האווירי הסעודי לכל המובילים האזרחיים ללא אפליה, החלטה הכוללת טיסות לישראל וממנה". עוד אמרו בוושינגטון בתגובה כי "החלטה זו סוללת את הדרך לאזור מזרח תיכון משולב, יציב ובטוח יותר, שהוא חיוני לביטחונה ולשגשוגה של ארצות הברית והעם האמריקני, ולביטחונה ולשגשוגה של ישראל".

לו"ז היום האחרון של ביקור ביידן בישראל:

> 10:30 ביקור בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה
> 11:30 הגעה לבית לחם וטקס קבלת פנים
> 11:45 פגישה עם אבו מאזן
> 12:50 הצהרות של ביידן ואבו מאזן
> 13:20 הגעה לכנסיית המולד
> 15:25 המראה מנתב"ג לסעודיה
> 17:50 נחיתה בסעודיה
> 18:15 פגישה עם יורש העצר בן סלמאן

הנסיך המדליק מסעודיה שמשנה את המזרח התיכון | האזינו לעוד יום

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו בירך את בן סלמאן: "לפני שנתיים הנחנו את היסודות לנורמליזציה עם סעודיה כשאיפשרנו טיסות ישירות לדובאי ואבו דאבי מעל שמי ערב הסעודית. כמו כן פעלנו לאפשר טיסות ישירות בין ישראל למכה עבור אזרחי ישראל הערבים. אני מתכוון להביא הסכמי שלום מלאים עם סעודיה ומדינות ערב נוספות ובכך לקדם את סיום הסכסוך בין מדינת ישראל ורוב העולם הערבי".

שר התיירות יואל רזבוזוב מסר: "‏הטיסות למזרח יוזלו. ההחלטה ההיסטורית לאפשר למטוסים ישראליים לטוס בשמי סעודיה היא פרי של עבודה מדינית רבה. קיצור הטיסות למזרח יוריד משמעותית מחירים ויפתח לישראלים יעדים חדשים ומגוונים".

ההודעה מגיעה פחות מיממה לפני המראתו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן מישראל לסעודיה, שם ייפגש עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, ובכך ישבור את החרם שהוטל עליו בעקבות מעורבותו בחיסול העיתונאי חאשוקג'י. בנוסף, ההכרזה מגיעה בזמן התקדמות המגעים לנרמול היחסים בין ישראל לסעודיה. כפי שדווח שלשום בחדשות הערב בכאן 11, גוברות הערכות כי ישראל מעוניינת גם לקדם עסקה למכירת מערכות הגנה אוויריות לממלכה המפרצית.