השוטר מובא למנוחות

"תגנו על השוטרים, למה אתם לא נותנים להם לירות?": השוטר ברק משולם הובא למנוחות

אלמנתו של רס"ר משולם, שנדרס ע"י נער פלסטיני במחסום ברעננה, התפרצה לעבר השר בר לב • האם ספדה מעל קברו של השוטר: "מלח הארץ, אגדל את הילדים שלך" • מפקד תחנת כפר סבא: "ברק פעל בדיוק כפי שצופה ממנו. לא מכיר פחד של שוטרים לפתוח באש" • הדורס בן ה-17 נהג ללא רישיון נהיגה וברכב גנוב. מעצרו הוארך ביממה אחת בלבד
הדס גרינברג וסיון סיסאי
17 ביולי 2022
04:56
עודכן ב 18:55

שידור חי


הנהג החשוד בדריסתו למוות של השוטר רס"ר ברק משולם במחסום בצומת רעננה מרכז הלילה (ראשון) טען בחקירתו כי סטה עם רכבו כדי לא לפגוע ברכב שחסם את הכביש. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11. משולם הובא היום למנוחות בבית העלמין הצבאי בכפר סבא, ומאות הגיעו ללוות אותו בדרכו האחרונה. משולם, בן 29 במותו, הותיר אחריו אישה ושני ילדים.

אלמנתו של משולם התפרצה על השר לביטחון הפנים עמר בר לב, לאחר שסיים את דבריו, והטיחה לעברו: "תגנו על השוטרים, למה אתם לא נותנים להם אישור לירות?"

אמו ספדה לו מעל קברו, כשהיא אוחזת במדי השוטר שלו: "רצחו לי את הילד, זאת לא תאונה - זה רצח בכוונת תחילה. מלח הארץ, אגדל את הילדים שלך". 

מפקד מחוז מרכז, ניצב אבי ביטון, ספד למשולם: "ברק, גיבור שלי, אני עומד ומדבר מול שוטר, אבא שכל חייו היו לפניו ואתה כבר מוטל פה לפניי. דמם של השוטרים לא יהיה הפקר מול העבריינים".

בהמשך מפכ"ל המשטרה, קובי שבתאי, נשא דברים: "שוטרי ולוחמי משטרת ישראל הם המגן האנושי ואנחנו עדים לכך שוב עם נפילתו והירצחו של ברק משולם. סיפרו לי על שוטר מסור. זו לא פעם ראשונה שברק מגלה גבורה. ב-2015 היה עד לשוד בנק והוא חתר למגע, ניהל מרדף והביא למעצרו". 

מוקדם יותר הוארך מעצרו של הנער הפלסטיני החשוד ברצח - ביממה אחת בלבד. הוא חשוד שגנב את הרכב איתו דרס את משולם, ושנהג בו ללא רישיון נהיגה. סנ"צ שרון מנור, מפקד תחנת כפר סבא ומי שהיה מפקדו של משולם, סיפר למאיה ראכלין בתוכנית "ערב ערב" בכאן 11 על המפקד שהתחיל את דרכו במשטרה בתור נער מתנדב והמשיך לשרת בה עד יומו האחרון.

סנ"צ מנור אמר כי אינו יודע אם ניתן היה לעשות משהו אחר בהיערכות במחסום המשטרתי: "ברק פעל בדיוק כפי שהיה מצופה ממנו. לא מכיר פחד של שוטרים לפתוח באש, הם יודעים בדיוק מתי צריך להשתמש בנשק אבל באירוע הזה לא נדרש דבר כזה, הכול קרה מהר - הצעיר פגע במחסום, העיף את ברק - ונמלט".

רס"ר ברק משולם, שוטר בן 29 מתחנת כפר סבא, נדרס למוות לפנות בוקר במחסום בצומת רעננה מרכז על ידי נהג פלסטיני, בן 17 מרמאללה. הדורס נהג על כלי רכב שגנב זמן קצר קודם לכן באזור גוש דן, והמחסום הוצב במקום במטרה ללכוד אותו. הוא נמלט מהמקום ונתפס בתום מרדף משטרתי בסיוע מסוק ונעצר בחשד לרצח. החשוד יובא היום לדיון בהארכת מעצרו. 

"הוא לכיוונך, זהירות - פגע בשוטר": האזינו להקלטות מתוך רשת הקשר של השוטרים

חברו מהצבא של משולם סיפר עליו לכאן חדשות: "הוא היה איש מדהים, בן אדם שכל כולו נתינה". לדבריו, "אני לא יודע איך בכלל אפשר לדבר עליו בלשון עבר, הוא היה כל כך חי. איזה אור נלקח מהעולם".

ראש חטיבת הדוברות במשטרה, תנ"צ שלומי שגיא, אמר לאסתי פרז בן עמי בכאן רשת ב כי "האירוע נחקר והחשד המוביל הוא פלילי, אבל לא מן הנמנע שתוך כדי נבין שהאירוע לאומני". הוא הוסיף: "אנחנו מתחקרים את נוהל הקמת המחסום. השוטרים רשאים לפתוח באש בכל מקרה של סכנת חיים. גנבי רכב לא רואים בעיניים".

האזינו לריאיון עם תנ"צ שלומי שגיא

בעקבות האירוע הדגיש המפכ"ל יעקב שבתאי כי "שוטר רשאי לפתוח באש לעבר כל מי שמסכן את חיי השוטרים בעת ניסיון לפרוץ מחסום משטרתי. כך היה וכך יהיה". בנוסף שבתאי הורה לבחון את האירועים האחרונים בהם נפגעו שוטרים בזמן הקמת מחסום משטרתי. 


רס"ר ברק משולם

המפכ"ל הוסיף: "משטרת ישראל איבדה הלילה שוטר מצטיין שעשה בדיוק את המוטל עליו כשוטר וכמגן הציבור והמדינה. ברק, ששירת במג"ב, היה בעל ניסיון מבצעי רב ושימש כראש משמרת בשיטור העירוני של רעננה. הוא עסק בשיטור כל חייו הבוגרים בדיוק מהמניעים הנכונים של אהבת המולדת, וחשיבות ההגנה על אזרחי המדינה. החתירה למגע זרמה בעורקיו של ברק והייתה מוכרת למפקדיו וחבריו. בכל פעילות ומבצע הוא הראשון לרוץ קדימה ולהסתער. הוא היה מופת ליוזמה, מקצועיות ונחישות גדולה". 

השר לביטחון הפנים עמר בר לב מסר בעקבות האירוע: "קיבלנו עדות כואבת נוספת למיקומם המרכזי של שוטרי ושוטרות משטרת ישראל בחזית המאבק בפשיעה ובטרור. רס"ר ברק משולם נפל במילוי תפקידו כאשר חצץ בגופו בין פושע חסר מעצורים לבין אזרחים ואזרחיות. כמו חבריו וחברותיו במשטרת ישראל, ברק בחר להקדיש את חייו להגנה על ביטחונה הלאומי של מדינת ישראל, ועשה זאת יום ולילה במסירות ובמחויבות אין קץ. כך גם במשימתו האחרונה, ממנה לא שב". 

דובר המשטרה, נצ"מ אלי לוי, אמר בכאן רשת ב כי "זהו בוקר קשה". הוא הוסיף בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן כי "השוטרים, שהקימו מחסום לאיתור גנבי כלי רכב, ביקשו מהחשוד לעצור. הוא דרס למוות שוטר סיור בן 30 ונמלט. בתגובה מהירה החשוד, פלסטיני בן 17, נתפס ונחקר בחשד לרצח - חשד שהולך וגובר".


הרכב הדורס, צילום: דוברות המשטרה

בחודש שעבר נדרס למוות מתנדב המשטרה עמיחי כרמלי שהוצב במחסום בראשון לציון. רכב ובו צעירים תושבי רהט דרס את כרמלי תוך ניסיון להתחמק מהמחסום המשטרתי. הנהג הפוגע היה תחת השפעת אלכוהול בעת הדריסה. 

לוקחים לפי הזמנה: כך הפכו גניבות הרכבים למכת מדינה