נתניהו, אוחנה
צילום: דוד כהן, יונתן זינדל / פלאש 90

"הנושא עלה בדיונים": העדות של אוחנה - שלא מסתדרת עם זו של נתניהו

מי שהיה ראש הממשלה בזמן האסון במירון טען אתמול שלא ידע על הסכנות הטמונות בהילולה הצפופה - אבל לפני כחודשיים השר לביטחון הפנים הציג תמונה אחרת • מנגד, עדות דרעי מחודש אפריל תואמת לזו של נתניהו • ומה חושב חבר הוועדה על טענת נתניהו שלא ידע? - כך התבטא בעבר
משה שטיינמץ
22 ביולי 2022
08:24

עדות נתניהו - והשאלות הקשות: "אתה לא יכול לקבל אחריות על מה שאתה לא יודע", אמר אתמול בנימין נתניהו בפני חברי הוועדה הממלכתית לחקר האסון במירון. בעדותו ניסה לטעון ראש האופוזיציה, שהיה ראש הממשלה בזמן האסון בהילולה, כי הסכנה הבטיחותית מעולם לא עלתה לפתחו. אלא שאם מאמתים זאת עם עדותו של אמיר אוחנה, מי שהיה השר לביטחון הפנים בזמן האסון, עולות סתירות מהותיות.

בעדות אוחנה בפני ועדת החקירה לאסון, במאי 2022, אמר השר לשעבר: "בכל הדיונים שנערכו, הנושא האפידימיולוגי היה נושא מרכזי, אבל גם נושא הצפיפות עלה בכולן - בוודאי שהנושא הזה עלה".

בלעדי: הפרוטוקולים של אישור ההילולה במירון נחשפים

אמש, כשנתניהו נשאל אם נושא סכנת הצפיפות עלה בשני הדיונים שכינס לפני האסון, הוא ענה בכל תוקף שלא - "צפיפות בטחונית (בטיחותית, ס.ה) לא. גברתי צודקת בדבר אחד. נושא הצפיפות הטריד אותנו משום שהיה כאן וירוס", כך השיב.

נתניהו גם הודה שהמנגנון שלו, האנשים שלו, לא ידעו להעלות אליו את צבר הנורות האדומות. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אמש כי ייתכן שנתניהו יקבל מהוועדה מכתב אזהרה.

"הדבר ידוע לשרים ולרה"מ": התבטאות חבר הוועדה בעבר בשאלת האחריות

בהמשך עדות אוחנה בוועדה לפני כחודשיים, אמר: "הסיבה היחידה שראש הממשלה כאמור נדרש לאירוע הזה או שר הבריאות... הסיבה היחידה לדיונים הללו - זה הקורונה. בשנה כתיקונה, אני מניח ששר הבט״פ, אולי יחד עם שר הדתות, מקיימים דיון ביניהם - והאירוע יוצא לדרך".

עד האסון הבא | האזינו לעוד יום

חבר הוועדה, השופט ינאי, לא הסתפק בתשובה של אוחנה והחזיר לו בשאלה: "כן אבל היא (הממשלה, ס.ה.) היא הנותנת. הדבר ידוע והוא ידוע לשרים, לממשלה ולראש הממשלה. איפה נדרשתם למהות הסיכון?".

החלק הזה בעדותו של אוחנה, לפיו נושא הצפיפות עלה באותם דיונים, הגיע בתגובה לטענת הוועדה שהופנתה כלפיו, כי דווקא כשר לביטחון פנים היה צריך להידרש לסוגיית הבטיחות. על כך אוחנה ענה, שהסוגיה בהחלט עלתה בדיונים.

בניגוד לדברי אוחנה שסותרים את הטענה של נתניהו כי לא ידע על הסכנות, עדותו של שר הפנים לשעבר אריה דרעי - דווקא תואמת לעדות נתניהו בעניין זה. באפריל 2022 נשאל דרעי על הדיון אצל רה"מ אם נושא הצפיפות עלה שלא בהקשר של נגיף הקורונה, והוא ענה: "שום דבר".