-
צילום: חיים צח, לע"מ

רה"מ לפיד נפגש עם מלך ירדן עבדאללה בארמונו בעמאן

הפגישה, הפומבית הראשונה עם רה"מ ישראלי מזה 4 שנים, ארכה כשעה ועשרים דקות • השניים דנו בהאצת פרויקטים שונים ובהם קידום שער הירדן, הקמת מתקנים סולאריים בירדן והתפלה בישראל, תיירות משותפת במפרץ אילת-עקבה ועוד • לפי הודעת בית המלוכה, המלך הדגיש את הצורך למצוא אופק מדיני להגשים שלום צודק ומלא על בסיס עיקרון שתי המדינות
גילי כהן ורועי קייס
27 ביולי 2022
14:46

ראש הממשלה יאיר לפיד נפגש היום (רביעי) עם מלך ירדן עבדאללה השני בארמונו בעמאן. בפגישה דנו השניים בהזדמנויות נוספות בהסכם השלום, לשיפור הקשר ארוך השנים בין העמים ולחיזוק האינטרסים המשותפים בין המדינות. הפגישה בארבע עיניים נמשכה כשעה ועשרים, ולאחריה התקיימה גם פגישה מורחבת, בה נכח גם שר החוץ הירדני איימן א-ספדי. 

בפגישה פומבית ראשונה עם ראש ממשלה ישראלי מזה ארבע שנים, השניים דנו בהאצת פרויקטים בילטראליים שונים ובהם קידום שער הירדן, הקמת המתקנים הסולאריים בירדן וההתפלה בישראל, תיירות משותפת במפרץ אילת-עקבה, ביטחון מזון, חקלאות וקשרי תחבורה. ראש הממשלה והמלך הנחו את צוותיהם לכוון גם לפרויקטים גדולים ולהתקדם במהירות. המנהיגים הדגישו בפגישתם את חשיבות הקשר האישי הקרוב וההערכה ההדדית ביניהם, כנדבך חשוב לשמירה על היציבות האזורית ולהצגת הישגים ממשיים לשני העמים ולאזור כולו. 

לפי הודעת בית המלוכה, המלך הדגיש את הצורך למצוא אופק מדיני להגשים שלום צודק ומלא על בסיס עיקרון שתי המדינות ולחזק את הביטחון והיציבות, והשגשוג האזורי אשר הפלסטינים צריכים להיות חלק ממנו. עוד נמסר בהודעה כי המלך הדגיש את חשיבות ביקורו של ביידן באזור והוסיף כי "יש לשמור על הרגיעה בתקופה הקרובה ולכבד את הסטטוס קוו ההיסטורי והחוקי הקיים בירושלים ובמקומות הקדושים לאיסלאם ולנצרות".

בתום הפגישה צייץ לפיד בטוויטר כי הפגישה הייתה חמה וארוכה. בישראל גם מדגישים את המחווה מצד ירדן - דגל ישראל ברקע - כפי שהיה גם בעת ביקור הנשיא הרצוג בירדן לפני כחודש. בתום פגישתם המנהיגים סיכמו להמשיך בהעמקת הקשר ובשיח בין המדינות והעמים.

בתחילת החודש, קודם לביקורו של הנשיא ביידן באזור, השניים שוחחו בטלפון, לפיד בירך את עבדאללה ואזרחי הממלכה לרגל חג הקורבן, והמלך עבדאללה ברך את לפיד על כניסתו לתפקיד ראש הממשלה ואיחל לו הצלחה.

בחודש מארס נפגש נשיא המדינה הרצוג עם המלך בארמונו בעמאן בצל גל הטרור הפלסטיני. אז גינה המלך את אירועי הטרור והשתתף בצער המשפחות. הוא גינה אלימות על שלל צורותיה ואת אובדן החיים של קורבנות חפים מפשע נוספים, "כל נפש חשובה", אמר.

בהכנת הידיעה השתתף גל אהרונוביץ'