יאיר לפיד ובני גנץ בהצהרה

לפיד בהצהרה: כל המטרות הושגו, מי שינסה לפגוע בנו - ישלם בחייו

גנץ: אם יהיה צורך, גם בעתיד נצא למכת מנע - מטהראן ועד חאן יונס • הרמטכ"ל כוכבי: יש לנו מבצעים רבים מהסוג זה, בעזה, בצפון ובזירות אחרות • אלקין בריאיון: "לא יהיה שחרור של אלפי מחבלים תמורת השבויים והנעדרים, כל הזמן יש ניסיון להתקדם במו"מ"
חדשות הערב עם מיכל רבינוביץ'
08 באוגוסט 2022
19:51
עודכן ב 20:27

אחרי מבצע "עלות השחר", ראש הממשלה יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ מסרו הערב (שני) הצהרות בקריה בתל אביב. ראש המשלה אצמר כי "כל המטרות הושגו - כל הצמרת הצבאית של הג'יהאד האסלאמי בעזה סוכלה תוך שלושה ימים. מי שינסה לפגוע בנו – ישלם בחייו". אחרי לפיד, מסר גנץ הצהרה בה אמר כי "אם יהיה צורך, גם בעתיד נצא למכת מנע - מטהראן ועד חאן יונס".

ראש הממשלה התייחס בהצהרתו גם לדיווחים הפלסטיניים על פציעתם ומותם של אזרחים בעזה במהלך המבצע. "נעשה מאמץ מיוחד למנוע פגיעה בבלתי מעורבים", אמר לפיד והוסיף כי :מדינת ישראל לא תתנצל על כך שהיא מגנה על תושביה תוך שימוש בכוח, אבל מותם של חפים מפשע, בעיקר ילדים, הוא שובר לב".

שר הביטחון המשיך ואמר בהצהרתו כי "ישראל מנהלת מדיניות ברורה: מצד אחד - יד חזקה מול כל הפרת ריבונות, ומאמץ התקפי והגנתי לסיכול בכלל הזירות. ומצד שני מדיניות אזרחית הומניטרית אחראית תוך חיזוק הכוחות המתונים על חשבון ארגוני הטרור". עוד אמר גנץ כי "ארגון חמאס הוא זה שנושא באחריות על השטח ברצועת עזה. במקום שבו האחריות לא תמומש - אנחנו נפעל בעוצמה, ונשתמש בכל האמצעים שלרשותנו - צבאיים ואזרחיים".

הרמטכ"ל אביב כוכבי ביקר בבסיס תל-נוף עם תום המבצע. בביקור מסר כוכבי כי לישראל יש "עוד תכניות רבות ומבצעים רבים מהסוג הזה, גם בעזה, גם בצפון גם בזירות האחרות". הרמטכ"ל המשיך ואמר כי "אנחנו לא נאפשר לאף ארגון טרור, לא בצפון, לא במרכז, לא בדרום, לפגוע לא באזרחי המדינה ולא בריבונות מדינת ישראל".

בריאיון עם מאיה ראכלין בתוכנית "ערב ערב" בכאן 11, אמר היום שר הבינוי והשיכון וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני זאב אלקין כי "לא יהיה שחרור של אלפי מחבלים תמורת השבויים והנעדרים". לצד זאת, אמר השר כי "כל הזמן יש ניסיון להתקדם במשא ומתן". אלקין התייחס גם להמנעות חמאס מהתערבות במבצע "עלות השחר". לדבריו, הצעדים הכלכליים שנקטו הממשלה ומערכת הביטחון נגד ארגון הטרור בשנה האחרונה יצרו מצב בו חמאס ידע שיפסיד הרבה מאוד אם ייכנס ללחימה.

מבצע "עלות השחר" החל ביום שישי ב-16:16 בדיוק, אחרי ארבעה ימים של מתיחות וסגר ביישובי העוטף, כשצה"ל תקף ברצועת עזה. כוחות רבים של חיל האוויר נמצאו בשמי הרצועה וברגע שהתקבל המידע המודיעיני על מיקומו של מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האסלאמי, תייסיר ג'עברי, ניתן האות, והוא חוסל מהאוויר. אותה פעולה לקחה קצת פחות משלוש דקות. עד ליום ראשון בחצות נורו לעבר ישראל יותר מ-1,000 רקטות.

הפוליטיקה של המבצע: מי הרוויח מסבב הלחימה? | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

הסכם הפסקת האש בין ישראל לג'יהאד האסלאמי נכנס לתוקף ביום שבת בשעה 23:30. מצרים התחייבה שתשקיע מאמצים ותהיה מחויבות לפעול לשחרר את העציר המנהלי של הג'יהאד האסלאמי, ח'ליל עוואוודה, והעברתו לטיפול. בנוסף, מצרים תפעל לשחרורו של בכיר הג'יהאד שנעצר בג'נין, בסאם א-סעדי, בזמן הקרוב ביותר. פחות מעשר דקות לאחר כניסת ההסכם לתוקף התחדש מטח הרקטות לעבר עוטף עזה והאזעקות האחרונות באזור נשמעו ב-23:50. 

6 תקיפות ב-170 שניות | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"