עוד יום

לאן נעלמו העובדים הצעירים?

לאן נעלמו המלצרים, מוקדני השירות ועוד בעלי תפקידים שבדרך כלל מילאו צעירים אחרי צבא או סטודנטים? נופר משה פרדו יצאה למסע חיפוש אחר אותם עובדים בפרויקט שמשודר השבוע בשני חלקים בחדשות הערב בכאן 11. חן ביאר שמע ממנה על דרכי הפרנסה החדשות ועל הפתרונות הטכנולוגיים שהמעסיקים נאלצו לפתח בעקבות המחסור בכוח אדם | האזינו
עוד יום עם חן ביאר
09 באוגוסט 2022
07:05

משהו משתנה בשוק העבודה. בארצות הברית קראו לזה "ההתפטרות הגדולה". פה קראו לזה חל"ת, שהפך למשהו שעדיין אין לו כל כך מילה. מדובר בצעירים שממציאים מחדש את הכללים של שוק העבודה - לא עוד משמרות בעבודות שהיו הלחם והחמאה של צעירים בעבר.

האזינו לעוד יום

ואכן, בעלי בתי קפה ומסעדות חסרים מלצרים, רשות שדות התעופה חסרה בודקים ביטחוניים, מלונות חסרים פקידי קבלה וסבלים - והרשימה עוד ארוכה. כדי להתמודד עם החוסר בביקש לעבודות האלה, רוב המעסיקים לא מציעים יותר כסף, אלא פשוט מורידים את רמת השירות שהלקוחות מקבלים - על כך יעידו התורים הארוכים בשדות התעופה והמחירים הגבוהים בכל מקום אחר.

אז מה כן הצעירים עושים? כל מה שמאפשר להם להיות אדונים לעצמם - בהשקעה מינימלית. עצמאים זעירים - שליחים, וגם לא מעט אנשים שמנסים את מזלם בעבודות ברשת. היתרונות מוכרים, ויש רבים שמאושרים מהצלחתם. אבל יש גם חסרונות.

לדוגמה, עצמאים מחויבים בהפרשה מינימלית לפנסיה של 600 שקלים בחודש. יידרשו 30 שנה של עבודה בהפרשה שכזו כדי לאפשר קצבת פנסיה של 5,000 שקלים לאחר פרישה. לעומת זאת, עובדים שכירים במשכורת של 10,000 שקלים יגיעו להפרשה שכזו תוך 10 שנים בלבד.

אבל כשאתה מדבר עם צעירים שעשו את הפסקת החל"ת אתה שומע שהם לא רוצים לתת שירות, לא רוצים עבודה פיזית, לא רוצים להיות תלויים במעסיקים שלעתים מלינים את שכרם ופוגעים בזכויותיהם. האם המגמה הזו כאן כדי להישאר? ההסכת עוד יום מארח את נופר משה פרדו, שמספרת על סדרת הכתבות שלה - "הדור הנעלם", שמשודרת השבוע בחדשות הערב בכאן 11 ועוסקת בדיוק בזה.