-

תיעוד בלעדי מחדר החקירות: כך קרס תיק הרצח של הסוכן אנטון רומן

למרות תיעודים נדירים והקלטות שהיו בידי המשטרה, ואפילו עד מדינה - איש לא הורשע ברצח • רומן השתתף ביותר מ-40 משימות והוביל למעצרם של 12 מחברי ארגון הפשע של אופיר לביא, שהגיעו למסקנה הברורה בעקבות רצף "כשלונות" | צפו
שלי טפיירו
16 באוגוסט 2022
21:20

רצח סוכן המשטרה אנטון רומן לפני חמש שנים בפרדס ליד רחובות, תחת עינם הפקוחה של מפעיליו, הרעיד את שורות המשטרה. כתבי אישום הוגשו נגד שלושה נאשמים, אלא שאיש מהם לא הורשע ברצח - גם לא הנאשם המרכזי בתיק, שעונשו נגזר לפני שבועיים, אז הוא לא הורשע ברצח, אלא רק במעורבות בירי. הערב (שלישי) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 תיעוד בלעדי ונדיר מחדרי החקירות של הנאשם ברצח.

אנטון רומן לא היה איש רגיל, הוא היה עבריין שחצה את הקווים והפך לסוכן משטרתי. רגע אחרי המחדל החמור הזה בחדרי החקירות בטוחים שוב חוקרי ימ"ר מרכז בזחיחות יוצאת דופן כי תיק רצח הסוכן המתועד שלב אחר שלב הוא תיק סגור.

הסוכן אנטון רומן

במשך חמישה חודשים השתתף רומן ביותר מ-40 משימות והוביל למעצרם של 12 מחברי ארגון הפשע של אופיר לביא. הוא סיכל בין היתר ניסיונות רצח, אירועי ירי, הפעלת מטען רב עוצמה בבניין רב קומות ועוד. רומן היה בטוח שיש לו גב מהמשטרה ושהוא נמצא תחת זכוכית מגדלת של מפעיליו. אלא שבתום חודשים של עבודה צמודה עם המשטרה ובעקבות שורה של "כשלונות מבצעיים" של רומן בשירות הפשע של משפחת לביא מגיעים שם למסקנה ברורה.

עד מדינה שגויס לאחר רצח הסוכן אישש זאת וציין בין היתר כי שנתו של לביא נדדה עד שהגיע למסקנה שרומן הוא סוכן ושמע אומר: "תביאו אותו הנה, אני בעצמי אהרוג אותו". חרף ראיות ותיעודים נדירים, בתיק הרצח הזה לא מסתפקים בכך ומגייסים גם עד מדינה המקורב למשפחת לביא, שמספר כיצד שלושת הנאשמים - דוד פילוס, עמוס לביא ורומן אגרונוב הובילו את הסוכן בתרגיל כיפה אדומה לפרדס. פילוס נשאר ברכב בעוד עמוס לביא ואגרונוב יוצאים ממנו וכעבור זמן קצר נורה הסוכן שבע פעמים.

אחרי הכישלון שהוביל לרצח רומן, חוקרי ימ"ר מרכז היו משוכנעים שהפעם הראיות שבידם ישלחו את הרוצח למאסר עולם, נוכח הקלטות, תיעודים ועוד אל מול גרסה מגומגמת ולא אמינה בלשון המעטה. מי שנחשדו במשפחת לביא בהזמנת הרצח, דאגו לאליבי לכאורה מצולם בין היתר בשווארמה המקומית, לטענת החוקרים - הכול כחלק מתסריט ידוע מראש.

בהמשך ניסו החוקרים לעמת את אגרונוב עם תיעוד מפליל לכאורה שלו זמן קצר אחרי הרצח, אך אגרונוב
מצידו מגלה בעיות זיכרון קשות. ואם תהיתם מה סוף הסיפור, אחרי עשרות חקירות מאות עמודי פרוטוקול ושנים של דיונים בבית המשפט - איש משלושת הנאשמים לא הורשע ברצח הסוכן. המסמר האחרון בתיק הכושל הזה ננעץ לפני שבועיים, כשאגרונוב נשלח במסגרת הסדר טיעון ל-13 שנות מאסר בלבד בגין מעורבתו בירי, הרחק הרחק ממאסר העולם שהבטיחו לו שוב ושוב החוקרים.

ממשטרת ישראל נמסר: "חקירת הרצח נוהלה ביסודיות וכלל ממצאיה הועברו בסיומה לעיון והחלטת הפרקליטות, אשר ניהלה הליך משפטי בהתאם לתשתית הראייתית".