-

"ראינו אדם שיוצא מהמבנה ונכנס לשיח": פעילות הכטב"מים של טייסת ה"זיק" נחשפת בתיעוד ראשון

מאות כלי טיס בלתי מאוישים השתתפו במבצע עלות השחר בעזה. זו לא הפעם הראשונה שתקיפה מסוג זה מתבצעת, אך מהחודש שעבר ניתן לפרסם את השימוש בהם
איתי בלומנטל
17 באוגוסט 2022
20:35

מאות כלי טיס בלתי מאוישים של חיל האוויר השתתפו בתקיפות רבות במבצע עלות השחר בעזה. זאת אינה הפעם הראשונה שתקיפה מסוג זה מתבצעת בעזה, אלא שמהחודש שעבר גם מותר לדבר על זה, אחרי שהצנזורה אישרה לפרסם את השימוש בכלי הטיס החמושים. הערב (רביעי) פרסם צה"ל תיעוד ראשון שחושף את הפעילות ההתקפית של טייסת ה"זיק". 

"מיקומה של המרגמה זה השיחים האלה. ראינו משהו יוצא מהמבנה, יוצא לשיח ואז היה איכון והוא חזר פנימה. קבלתי. ההישג הנדרש פגיעה במרגמה. רשאי"

"יש פגיעה"

"שים לב למי שיוצא מהבמה"

במבצע האחרון בעזה נגד הג'יהאד האסלאמי העבירו כלי הטיס האלה מודיעין מדויק לקרקע, ובזמן האחרון כבר ניתן להגיד את מה שהצנזורה פסלה במשך שנים: הם תקפו מהאוויר עשרות מטרות בעומק הרצועה. מפקד בסיס חיל האוויר בפלמחים, תת-אלוף עומרי דור, הסביר: "עזה כולה מרוצפת בכטב"מים שאוספים מודיעין שמגיע לפיקוד דרום. חלק מהמטרות האלה מותקפות על ידי מטוסי קרב וחלק על ידי הכטב"מים שלנו".

כלי הטיס הבלתי מאוישים של צה"ל צברו בשלושת ימי הלחימה בעזה כ-2,000 שעות טיסה שהם כ-80% מכל שעות הטיסה של חיל האוויר בכלל. איכות הצילום והפענוח של כלי הטיס הבלתי מאוישים מאפשרים למפעילים על הקרקע לזהות בזמן אמת ניצוצות - עדות לניסיון לשגר רקטות לעבר ישראל. כלי הטיס פועלים בצה"ל יותר מ-20 שנה, אך רק כעת ניתן לקבל הצצה נדירה לקרון השליטה של אחד המערכים המיוחדים ביותר שנשמרו עד כה בסוד.