-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

חשוד בביצוע מעשה מגונה בנערה שוחרר כי נכלא בתחנת משטרה

לדברי השופט, מעצרו בתחנת משטרה במקום בבית מעצר פוגע קשות בזכויותיו • הסנגוריה הציבורית: הלנת עצורים בתחנות משטרה - תופעה רווחת
תמר אלמוג
25 באוגוסט 2022
16:01

חשוד בביצוע מעשה מגונה בנערה בת פחות מ-16 שוחרר היום (חמישי) ממעצר, על אף שבית המשפט קבע שיש עילת מעצר - מסוכנותו של החשוד וחשד לשיבוש הליכים. הסיבה: הוא שהה במשך ארבעה ימים במעצר בתחנת משטרה ולא בבית מעצר. סנגורו של החשוד סיפר כי לא היו בתא מקלחת או מזרן. השופט קבע כי מדובר בפגיעה קשה בזכויות החשוד, בניגוד לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

מנהל מחלקת מעצרים במחוז דרום של הסנגוריה הציבורית, העורך דין נתנאל לגמי, אמר לתמר אלמוג בכאן רשת ב כי בתקופה האחרונה, בעיקר בשבועות האחרונים, יש מקרים רבים שהמשטרה מלינה עצורים בתחנות המשטרה, בתנאים קשים ובלתי הולמים, שלא מיועדים לשהות של יותר משעות ספורות, והעצורים לא מועברים למתקני שירות בתי הסוהר כפי שהחוק והפסיקה מחייבים.

האזינו לריאיון עם עו"ד נתנאל לגמי

לפי הסנגוריה הציבורית, מדובר בתופעה יומיומית, בכלל המגזרים, שרווחת בכל הארץ. עוד אומרים שם כי חרף משבר הכליאה וניסיונות שב"ס לעמוד בפסיקת בג"ץ בנוגע לשטח המחייה, הפתרון לא יכול להיות פגיעה בזכויותיהם הבסיסיות של חשודים, שכלל לא בטוח שיואשמו בביצוע עבירה.

בשבוע שעבר שלחה הסנגוריה הציבורית הארצית מכתב חריף לשר לביטחון הפנים וליועצת המשפטית לממשלה. "ישנה מגמת התגברות מדאיגה של מקרים בהם עצורים אינם מועברים עם סיום חקירתם למתקני המעצר של שירות בתי הסוהר, ונותרים ללון בתחנות המשטרה, בתנאים קשים המנוגדים לחוק ולפסיקת בית המשפט העליון", נכתב במכתב. "ברקע לכך, להבנתנו, העובדה ששב"ס נאלץ לעצור קליטתם של עצורים חדשים מפאת היעדר מקומות כליאה".

לטענת הסניגוריה, זה קורה כי כדי לעמוד בתנאים שקבע בג"ץ כשטח מחייה מינימלי לאסירים, לא לוקחים את העצורים למתקני שב"ס. במקרה של רוני, זה הסתיים כאמור בהחלטה על שחרור ממעצר. השאלה מה עם המקרים האחרים המעידים על המצב הבעייתי של תנאי המעצר בישראל.

"אתה כל הזמן רעב וצמא, כל הזמן מלוכלך, אין אוויר לנשום", סיפר לכאן חדשות רוני (שם בדוי), חשוד בפריצה לבית עסק, שבמשך 48 שעות היה עצור בתא בתחנת המשטרה במקום בבית מעצר. "אתה עצור כמה ימים, לא נותנים לך להכניס ציוד, סיגריות, אין מקלחת בבית המעצר".

במקרה של רוני, בתחנת המשטרה גם לא הייתה אפשרות טכנית לדון בהארכת המעצר בהיוועדות חזותית, כמו שהיה אמור להיות. עורך דינו סיפר: "להפתעתי החשוד לא הגיע לבית המשפט. המשטרה אומרת הוא נמצא בתחנה, אין לנו שם אמצעים לעשות היוועדות חזותית, בואו נעשה את הדיון בשיחת וואטסאפ". השופטת קבעה שזה הליך לא חוקי, והזכירה שחריגה כזו שמורה למקרי קיצון ובאישור מראש.