ללמוד כמו בדנמרק
צילום: כאן חדשות

חינוך? ככה הדנים עושים את זה

תשכחו את כל מה שאתם יודעים על מערכת החינוך שלנו, והתחילו לשנן את מה שקורה בדנמרק. לירן כוג'הינוף יצא לבדוק את השיטה שעושה בית ספר לכל השיטות האחרות. "ללמוד כמו בדנמרק" - השבוע ב"חדשות הערב" בכאן 11
לירן כוג'הינוף
28 באוגוסט 2022
13:05
עודכן ב 30 אוגוסט 23:17

השבוע משודרת בחדשות הערב בכאן 11 סדרת הכתבות "ללמוד כמו בדנמרק". לירן כוג'הינוף, כתב החינוך של כאן חדשות, יצא לראות מקרוב את מערכת החינוך בדנמרק, שנחשבת לאחת מהמערכות הטובות בעולם.

מה אנחנו יכולים לעשות אחרת? | האזינו לעוד יום 

לא רק מבחינת הישגים לימודיים. שם, מתברר, הדגש הוא על רווחת התלמידים, על החופש שניתן להם ועל איך להפוך אותם לבני אדם טובים יותר בחברה. בדנמרק שנת הלימודים כבר נפתחה והכול בסדר. אין שביתה. השכר למורים הוא שכר ראוי וגבוה יחסית והתנאים שם מצוינים. התלמידים חולצים נעליים בכניסה לבית הספר, לא חייבים להכין שיעורי בית ואין ציונים - עד כיתה ט'. גם לא מבחנים. אז איך הם עושים את זה?

הפרק הראשון בסדרה מתמקד בתיכון הקובייה הייחודי, שנחשב לאחד מעשרת התיכונים הטובים בעולם - הן בארכיטקטורה, הן בשיטת הלימוד. עוד בפרק נפגש כוג'הינוף עם מורה ישראלי שגר בדנמרק עם משפחתו. הוא מדבר על הבדלי השכר, ימי החופשה ועל ההבדלים מול מערכת החינוך בישראל. לדבריו, אפשר להתקיים שם עם משכורת של מורה ואפילו לחסוך ולצאת לחו"ל פעמיים בשנה.

הפרק השני מתמקד בבית ספר יסודי רגיל וציבורי ובהתנהלות היומיומית בו. החל מהתלמידים שמגיעים לבית הספר יחפים, או כמו שאומר המנהל שלו - אין סיבה ללכת עם נעליים במקום שאמורים להרגיש בו בבית. יש בו המון מוזיקה, ספרים ושיעור המתמטיקה מתנהל מחוץ לכיתה - תוך כדי משחקי כדור.

הפרק השלישי מתמקד בגני הילדים. בדנמרק חוק חינוך חובה מתחיל רק מגיל 6. אז איך נראים מקרוב גני הילדים בדנמרק, כששיטת הלימוד בהם מתבצעת בלב יער?