פליטים
צילום: יוסי זליגר, פלא 90

זוכים בהזדמנות שנייה: סיפורו של עולה מרוסיה

כשהמלחמה החלה, האווירה במוסקווה אומנם הייתה רגועה, אבל מיכאיל הרגיש שהוא חייב לברוח. בריאיון לכאן רשת ב הוא מספר על המסע שהוביל אותו לעלות עם משפחתו לישראל, ועל בן זוגו שייאלץ להתחיל מחדש במדינה אחרת
השעה הבינלאומית עם ערן סיקורל
28 באוגוסט 2022
18:24

המלחמה מביאה לישראל לא רק עולים חדשים מאוקראינה, אלא גם הרבה מאוד עולים מרוסיה. בשונה ממה שחושבים עליהם בעולם, הם לא תומכים במלחמה ובהחלטות של פוטין. בשאר העולם, הרוסים נתקלים בסנקציות חריפות ובדלתות סגורות. לכאן בישראל, מי שזכאים למקלט על פי חוק השבות, יכולים בכל זאת להגיע והם בהחלט עושים את זה, גם אם לא תכננו מעולם לחיות במזרח התיכון.

מיכאיל (שם בדוי) הוא אומן וצלם שמתנגד לשלטון פוטין, ומחודש שעבר גם ישראלי טרי. הוא נשוי פלוס ילד בעל צרכים מיוחדים. מיכאיל מצא עצמו בשנים האחרונות בזוגיות עם גבר, נוסף למערכת היחסים עם אשתו. ברוסיה הם חיו כולם תחת קורת גג אחת. מיכאיל, שעבד עם מתנגד השלטון נבלני ואף נעצר פעם אחת, לא ייחס לעצמו אג'נדות פוליטיות, אבל הכול השתנה לאחר המלחמה.

"ישנתי בבית שלי עם בן זוגי כשלפתע הוא העיר אותי ואמר שהמלחמה החלה", הוא סיפר בריאיון לערן סיקורל בשעה הבינלאומית בכאן רשת ב. "קצת לפני שהכול קרה ביקרתי במופע דראג במוסקווה, זה היה ערב נחמד שהפך לערב הנורמלי האחרון בחיי". מיכאיל הבין שהמציאות השתנתה, הוא ומשפחתו ארזו במהירות, מכרו את הדירה ועזבו בלי לחשוב לאן. "היו שמועות ברוסיה שהגבולות ייסגרו ושיוטל מצב חירום, כולל חוקי מלחמה שיאפשרו להם לחייב אותנו להתגייס לצבא", הוא נזכר.

המלחמה החלה אך החיים במוסקווה המשיכו כרגיל. "הרגשתי כמו המשוגע היחידי שמבין שצריך לברוח. כולם התעלמו מהמצב והתייחסו לאירועים כאילו הם מתרחשים בארץ רחוקה, באינדונזיה או בדרום אמריקה".

"במערב חושבים שהרוסים תומכים במלחמה, אבל אנחנו מדברים על חברה של כ-150 מליון", הוא אומר. "אין סקרים אמינים במדינה טוטליטארית ואי אפשר למדוד. את מתנגדי המלחמה שונאים ברוסיה בגלל התעמולה של השלטון, ובעולם שונאים אותם כי הם רוסים. יש ארגונים שמסייעים לרוסים לברוח לגיאורגיה או לטורקיה. לאליטה במוסקווה יש מזל כי לפעמים יש לו דירה שאפשר להשכיר או למכור. לשאר מתנגדי השלטון יש שתי אפשרויות: לשתוק או לצאת להפגין – ולרצות על כך עונש בכלא". 

אחרי חודשיים שבהם מצאו עצמם בחופשה כפויה בסרי לנקה, מיכאיל ומשפחתו מבינים שישראל היא הפתרון הסביר ביותר. בזכות חוק השבות שמאפשר להם לבוא ארצה, יחד עם בן זוגו שנכנס לישראל כתייר. "אני מנסה לא לחשוב כל היום מה קורה ברוסיה", הוא סיפר. "אשמח לבקר אבל עזבתי, אני כבר לא שם, אני מרגיש כאן בבית".

המלחמה שלהם | האזינו לעוד יום

השבוע מיכאיל, אשתו ובנו נכנסו לדירה חדשה. עכשיו עיניהם נשואות ל-1 בספטמבר, אך תפוג אשרת התייר של בן זוגו, והוא ייאלץ לעזוב את ישראל. לקשר המשולש אין פתרון על פי החוק הישראלי ומיכאיל מבין זאת. בן הזוג כבר נערך לחיים חדשים בארץ אחרת. "אני שונא להיפרד אבל נאלצתי לבחור. אני מקווה ששנינו נרכוש מקצועות חדשים ונביא את עצמנו למצב שבו אנחנו נבחר מדינות ולא מדינות יבחרו בנו".