אוחנה, נתניהו ושבתאי בעדותם בוועדה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דרמה בוועדת החקירה לאסון מירון: נתניהו ואוחנה קיבלו מכתבי אזהרה

מכתבים נשלחו גם למפכ"ל יעקב שבתאי ולמפקד מחוז צפון הפורש שמעון לביא • הוועדה על נתניהו: "לא פעל כמצופה" • על אוחנה: "לא נתן משקל ראוי לחומרת הסכנה" • הליכוד: "שליחת מכתבי האזהרה בזמן בחירות - עיתוי פוליטי" • בהחלטת הוועדה נכתב: "בחנו את הכשלים שנתגלו, את מידת חומרתם ומרכזיותם"
משה שטיינמץ, תמר אלמוג ומיכאל שמש
30 באוגוסט 2022
14:18
עודכן ב 16:51

ועדת החקירה לאסון במירון שלחה היום (שלישי) מכתבי אזהרה לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו והשר לביטחון הפנים דאז אמיר אוחנה. מכתבים נשלחו גם למפכ"ל יעקב שבתאי ומפקד מחוז צפון הפורש שמעון לביא.

על החלטתה לשלוח מכתב אזהרה לנתניהו מסרה הוועדה: "כמי שכיהן כראש ממשלת ישראל במשך למעלה מ-12 שנים רצופות בתקופה הרלוונטית (משנת 2009 ועד שנת 2021), ידע ראש הממשלה לשעבר נתניהו, או שהיה עליו לדעת, כי אתר קבר הרשב"י במירון מטופל במשך שנים בצורה לקויה, שעלולה ליצור סיכון למשתתפים הרבים בהילולה המתקיימת מדי שנה בל"ג בעומר".

"ראש הממשלה לשעבר נתניהו לא פעל כמצופה מראש ממשלה לתיקון מצב דברים זה. זאת, על אף שהנושא עמד במוקד דוחות חמורים של מבקר המדינה, שהנושא מערב מספר משרדי ממשלה ושהוא הובא לשולחן הממשלה במספר הזדמנויות בשנים שונות. בתוך כך, ראש הממשלה לשעבר נתניהו לא דאג למעקב יעיל אחר טיפול הממשלה בעניין, גם לאחר שבמסגרת דיון בהחלטת ממשלה בשנת 2016 הובהר שהחלטות ממשלה קודמות בנושא לא יושמו".

עד האסון הבא | האזינו להסכת עוד יום

על השר לביטחון הפנים בזמן האסון, חבר הכנסת אמיר אוחנה, מסרה הוועדה: "השר לביטחון הפנים לשעבר אוחנה לא פעל כמצופה משר לביטחון הפנים כשגיבש את דעתו באשר לקיום ההילולה במירון בל"ג בעומר ללא הגבלת קהל, ואף נתן לכך ביטוי פומבי, מבלי שהדבר נבחן בעבודת מטה מסודרת בנוגע למכלול המשמעויות, לרבות בחינת חלופות שונות באשר לאופן קיום ההילולה".

"בהמשך, כשהיה בפני השר לביטחון הפנים לשעבר אוחנה מידע בנוגע לסכנות הצפויות במהלך ההילולה, ובפרט לסכנות הנובעות מרמת הצפיפות שהייתה צפויה במקום, לא פעל כמצופה מתפקידו ביחס למידע זה. השר לביטחון הפנים לשעבר אוחנה לא נתן משקל ראוי לחומרת הסכנות, לא שאל שאלות מספיקות בעניין, ולא ביקש לבחון מחדש את ההחלטה שלא להגביל קהל. משנותרה על כנה החלטה זו, לא ביקש מהמשטרה לבחון ולהציג לו דרכי פעולה אחרות להפחתת הסכנות".

> בלעדי: הפרוטוקולים של אישור ההילולה במירון נחשפים

על המפכ"ל שבתאי נמסר: "שבתאי אישר את תוכנית המבצע שגובשה במחוז צפון של המשטרה, וזאת על אף שידע שמתחם ההר, והמתחמים המשמשים בו להדלקות, אינם יכולים להכיל בבטחה את כמות המבקרים הצפויה במקום, ותוך התעלמות מהסכנות הנלוות לכך. תוכנית המבצע שאישר התבססה על אותם עקרונות עליהם התבססה המשטרה בשנים קודמות, מבלי שנשקלו לעומק דרכי פעולה חלופיות, וזאת למרות שהיה עליו לדעת כי המענים שניתנו בשנים קודמות לסכנות אינם מספקים".

"בפרט, לא נשקלה אפשרות להגביל את כמות הקהל באתר משיקולי בטיחות. אף כשעלתה האפשרות להגבילה עקב מגפת הקורונה, דחה אותה שבתאי וקבע עמדה נחרצת לפיה מתווה הכולל הגבלה של כמות המבקרים בזמן נתון הוא מסוכן יותר מאשר קיום ההילולה ללא הגבלה. עמדה זו נקבעה מבלי שנעשתה עבודת מטה מסודרת, ומבלי שנבחנו חלופות ודרכים פרטניות ליצירת הגבלה של כמות המשתתפים".

"שבתאי אישר את תוכנית המבצע, על אף שלא נתנה מענה ישים להתמודדות עם כמות הקהל והצפיפות המסוכנת שהיו צפויות בהילולה, ועל אף שלא כללה מנגנון יעיל לניהול הקהל או ויסותו. המענים לסכנת הצפיפות שנכללו בתוכנית היו תגובתיים ולא מניעתיים, והתוכנית נסמכה באופן בלתי סביר על יכולת המפקדים בשטח לזהות מוקדי צפיפות מסוכנים באופן חזותי. זאת, בהסתמך על ניסיונם המבצעי בלבד, מבלי שהוכשרו לכך".

מהליכוד נמסר בתגובה: "שליחת מכתבי האזהרה בזמן בחירות - עיתוי פוליטי. אנו משתתפים בכאבן הגדול של המשפחות. מאז הקמת המדינה אף ועדת חקירה ממלכתית לא שלחה מכתבי אזהרה למועמדים בבחירות בתקופת בחירות. מצער שוועדת החקירה שהוקמה ביוזמת ממשלת בנט-לפיד בחרה לעשות כן".

צפו בעדותו של נתניהו בוועדת החקירה לאסון במירון

15 מכתבי אזהרה נוספים נשלחו מטעם הוועדה:

• השר לשירותי דת לשעבר, יעקב אביטן: "לא מילא את תפקידו כשר לשירותי דת בכל הנוגע לניהול והסדרת אתר קבר הרשב"י, לא גילה מעורבות בהכנות להילולה והסתפק בעצם קיומם של גופים שעוסקים בכך, מבלי שבדק את פעילותם בפועל ומבלי שפיקח עליהם"

• מפקד פיקוד מחוז צפון הפורש, שמעון לביא: "היערכותם ומוכנותם של הכוחות תחת פיקודו לביצוע המשימה לקו בחסר בין היתר בעקבות ליקויים בתדרוך ובתרגול".

• מפקד מרחב עמקים, תת ניצב שלום אביטן: "כשל בכך שלא זיהה בזמן אמת כי הצפיפות במהלך ההדלקה של חסידות תולדות אהרון הגיעה לרמה מסוכנת, וכי מרבית היציאות ממתחם ההדלקה חסומות באופן שמחייב התערבות מיידית".

• ראש חטיבת אבטחה ורישוי לשעבר, תת ניצב מוריס חן: "חן וחטיבת האבטחה והרישוי בראשותו לא היו מעורבים במידה מספקת בהליכי הרישוי ולא פיקחו עליהם באופן הולם"

• מפקד תחנת נוף הגליל, סגן ניצב אסף מנצור: "לא וידא שכוח הסדרנים, שעל פי תוכנית המבצע צריך היה להיות מצוות לשוטרים בגזרתו, אכן הגיע להצבות המתוכננות והוכפף לפיקודם של השוטרים האחראים. בפועל, כוח הסדרנים שיועד לסייע לתחנת נוף הגליל בהדלקה של חסידות תולדות אהרון הוצב ונוהל על ידי נציג החסידות ולא על ידי המשטרה".

• רב פקד שמואל פיאמנטה, ראש ענף אבטחה ורישוי במחוז צפון: "תוכנית האבטחה האזרחית  אישורו על אף ידיעתו שמנהל האבטחה הראשי אינו מסוגל למלא את כל דרישות התפקיד, ובפרט שלא יוכל להגיע לאתר במהלך ההילולה. כמו כן, התוכנית אושרה על אף שמספר מנהלי האבטחה הגזרתיים שמונו על פיה היה נמוך מהמספר הנדרש, על אף שהייתה רצופה ליקויים וחוסרים, ועל אף שלא עמדה בדרישות הקבועות לתוכנית אבטחה לאירוע המוני"

• קצין המודיעין והבילוש של תחנת נוף הגליל, פקד אסף שייך: "שחרר את ארבעת השוטרים שהוצבו בעמדה שבתחתית גשר דב, במיקום שבו התרחש מאוחר יותר האסון, מבלי שניתנו להם הוראות לגבי השעה שבה עליהם לחזור לעמדה, שנותרה בלתי מאוישת, מבלי שהוחלפו במשימתם על ידי שוטרים אחרים, ומבלי שהשוטרים בעמדות הקרובות עודכנו בדבר עזיבתם"

• ראש המועצה האזורית מרום הגליל, עמית סופר: "המועצה האזורית והוועדה המקומית לתכנון ובנייה שעמד בראשן לא פעלו כנדרש בתחום הטיפול בבנייה הבלתי חוקית ובבנייה המסוכנת במקום, והלכה למעשה משכו ידיהן מביצוע אכיפה מנהלית של דיני התכנון והבנייה"

• מנכ"ל המשרד לשירותי דת לשעבר, עודד פלוס: "לא נקט בצעדים מספיקים כדי לוודא שהמרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים ממלא באופן הנדרש את תפקידו כגורם האחראי לניהול, שימור, הפעלה, פיתוח ותחזוקה ראויה של האתר באופן שוטף, ואת אחריותו בכל הנוגע להילולה, הכול בהתאם לקבוע בהחלטות הממשלה"

• מנכ"ל המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים, הרב יוסף שוינגר: "היה מודע לכך שהאירוע מתקיים שנים רבות בחריגות משמעותיות מתוכניות הבטיחות והאבטחה. שוינגר לא פעל כמצופה וכנדרש ממנו במסגרת תפקידו למיגור תופעת הבנייה הבלתי חוקית והמבנים המסוכנים בהר, והמרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים אף נטל בעצמו חלק בבנייה בלתי חוקית בהר, בפרט בהרחבת גשר דב"

• יו"ר ועדת החמישה והממונה על המקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ: "לא עשה די על מנת להבטיח ניהול ראוי של האתרף בפרט בכל הנוגע לטיפול בהסרת מפגעי הבטיחות" 

• מהנדס הבטיחות של ההילולה, אינג' עאמר חליליה: "חתם משנה לשנה על תוכניות בטיחות הכוללות הגבלה של כמות הקהל במתחם ההר כולו ובכל אחד מאירועי ההדלקה. זאת, בידיעה כי ההגבלות לא צפויות להישמר, ומבלי שתכנן אמצעים או תוכנית לוויסות קהל אשר יאפשרו את מימוש ההגבלות"

מי שולט בהר? | האזינו להסכת עוד יום

• מנהל האבטחה הראשי של ההילולה, ראובן בן גל: "הסכים להתמנות לתפקיד מנהל האבטחה הראשי אף על פי שידע כי אינו מסוגל למלא את כל דרישות התפקיד, ובפרט להגיע לאתר במהלך ההילולה"

• מנהל אבטחת החניונים בהילולה, שמעון מלכה: "הסכים בפועל להגדרתו כממלא מקום מנהל האבטחה הראשי, על אף שאינו נושא בהכשרה הנדרשת לתפקיד וביודעו כי בהיותו מנהל האבטחה של גזרת החניונים אין ביכולתו לבצע את שני התפקידים במקביל, שכן הם דורשים נוכחות במקומות שונים בו זמנית"

• המנהל בפועל של פעילות עמותת "הכנסת אורחים", מאיר קרליבך: "היה אחראי לבנייה בלתי חוקית ולבנייה מסוכנת, בהיקפים חריגים, בסמיכות רבה לציון קבר הרשב"י, ובמתחם תולדות אהרון"

לדברי הוועדה, המכתבים נשלחו לגורמים שעלולים להיפגע ממסקנותיה וציינה בהודעתה כי "על מנת להכריע אם לשלוח הודעת אזהרה לגורם מסוים, בחנו את הכשלים שנתגלו לכאורה, את מידת חומרתם ואת מרכזיותם". הוועדה הוסיפה כי הביאה בחשבון את התפקיד שמילא אותו גורם באסון ואת שאלת בכירותו".

"ביקשנו להביא לידי ביטוי את תפיסתנו, לפיה בעלי תפקידים ציבוריים בכירים, להם מוענקות סמכויות נרחבות ומשמעותיות, נדרשים לשאת באחריות בהתאם", הוסיפו בוועדה. עוד מסרה בהודעתה כי "בכל הנוגע לנושאים בתפקידים ציבוריים בכירים, ראינו חשיבות יתרה בהבהרת נורמות ההתנהגות המצופות מהם, כל אחד לפי תפקידו ולפי העניין. החלטנו לשלוח הודעות אזהרה רק למי ששימש בתפקיד רלוונטי בעת האסון".

מכתבי האזהרה נשלחים לעדים שחברי הוועדה חושבים שהם בסיכון לספוג מסקנות אישיות נגדם ואפילו להיפגע ממסקנות הוועדה האחרות גם אם הן לא כלפיו ישירות. הם נועדו כדי לתת לאותו אדם אפשרות להתגונן, להופיע שוב בפני הוועדה, להצטייד בעורכי דין ולהציג ראיות מטעמו כמו גם לחקור עדים מטעמו. 

מה שהתחיל במצווה לשמוח בהילולת רבי שמעון בר יוחאי ב-2021, הסתיים באסון האזרחי הגדול ביותר מאז קום המדינה. 45 בני אדם, בהם נערים וילדים, נמחצו למוות בהילולה במירון ומאות נפצעו, עת שהמונים נכלאו במעבר צר וארוך שבסופו נבלמה התקדמותם.