-
צילום: ISI – ImageSat International

הנזק לפני ואחרי: תמונות הלוויין מנמל התעופה חלב

נחשפו תמונות לוויין מחלב ומאתר המחקר המדעי הסורי במיאסף. לצד סימני פגיעה על המסלול נראית גם פגיעה במבנה בחלקו הצבאי של השדה, שעליו מותקנות מערכות לדיוק ניווט בזמן נחיתה
איתי בלומנטל
02 בספטמבר 2022
20:00

תמונות לוויין שפורסמו הערב (שישי) בידי חברת הלוויין הישראלית אימגס'ט מראות את נזקי התקיפה שמיוחסת לישראל בנמל התעופה חלב בסוריה שלשום. לצד סימני פגיעה על המסלול נראית גם פגיעה במבנה בחלקו הצבאי של השדה, שעליו מותקנות מערכות לדיוק ניווט בזמן נחיתה. מדובר בתקיפה קלה יחסית שכבר תוקנה ונמל התעופה שב היום כבר לפעילות.

הדבר מתיישב עם הדיווחים בכלי תקשורת איראניים שהתקיפה נעשתה כדי למנוע ממטוס מטען איראני לנחות במקום. כלומר, התקיפה לא נועדה להשבית את נמל התעופה, אלא למנוע נחיתת מטוס שהגיע מטהראן ובו אמצעי לחימה עבור חיזבאללה.

צילומים: ISI – ImageSat International

בנוסף התפרסמו תמונות של הנזקים באתר המחקר המדעי הסורי במיאסף, שהותקף ב-25 באוגוסט ובו נראים מבנים שהושמדו לגמרי. המתקן הותקף גם בעבר. במקום ישנו מפעל טילים בו הציר השיעי וחיזבאללה פועלים במסגרת פרויקט דיוק הטילים.

בעיתון א-שרק אל-אווסט דווח היום כי רוסיה דרשה מאיראן לפנות את הבסיסים הצבאיים שלה במרכז ובמערב סוריה עקב ריבוי התקיפות המיוחסות לישראל באזור. לפי הדיווח בעיתון האופוזיציוני למשטר האיראני, שיוצא לאור בלונדון בעזרת מימון סעודי, הדרישה הרוסית הועלתה שלשום במהלך פגישה בהשתתפות שלושה קצינים רוסים ומקביליהם האיראנים.

לפי הדיווח, רוסיה דרשה מטהראן לפנות, בין היתר, בסיס חשוב בעיר חמה שבמערב סוריה וכן בסיס בעיר טרטרוס כדי למנוע תקיפות ישראליות באזור. עוד מסר המקור כי רוסיה דרשה את פינויו של הבסיס האיראני בעיר חמה, שממוקם סמוך לבסיס חשוב של ההגנה האווירית של הצבא הסורי, ומכיל ציוד מתוצרת רוסית, בהם טילים ארוכי טווח מדגם S-200.