אסדת כריש
צילום: אסדת כריש

הדרך להסכם ימי מול לבנון - עוברת בצרפת

העיתון הלבנוני אל-אח'באר מדווח שהמתווך האמריקני צפוי להגיע לביירות בין 12-7 בספטמבר. לפני כן, הוא ידון בפריז בתפקידה של החברה הצרפתית שאמורה לבצע את קידוחי הגז בצד הלבנוני, בהסרת המכשולם לקראת ההסכם. לפי הדיווח, הוכשטיין צפוי להגיע גם לישראל
רועי קייס
05 בספטמבר 2022
08:56

העיתון הלבנוני אל-אח'באר המזוהה עם חיזבאללה דיווח היום (שני) שגורמים במדינה עודכנו כי המתווך האמריקני, עמוס הוכשטיין, צפוי להגיע לביירות בין 12-7 בספטמבר. לפי לוח הזמנים המסתמן של הביקור, הוא צפוי להתחיל בצרפת, כדי לדון בתפקידה של המדינה, ושל חברת "טוטאלי" שאמורה לבצע את הקידוחים בצד הלבנוני, בהסרת המכשולים לקראת ההסכם שמתגבש. 

כריש במים סוערים | האזינו לעוד יום

משם, לפי הדיווח, הוכשטיין צפוי להגיע לישראל ולדון בפתרון עם ראש הממשלה יאיר לפיד, וגם בסוגיית הפיצויים שישראל תקבל בתמורה לוויתור על שדה קאנא לצד הלבנוני. לאחר מכן הוא צפוי להגיע לביירות ולעדכן את הבכירים הלבנוניים בתוצאות מגעיו.

עוד דווח בעיתון כי המתווך האמריקני מעוניין להכניס גם את קטאר למגעים בנוגע לקידוחי הגז בצד הלבנוני. לפי מקורות העיתון, המתווכים בסוגיית הגבול הימי קיבלו את המסרים הבאים: ראשית, חיזבאללה לא מעוניין לתת ערובות לאף גורם פנימי או חיצוני, כל עוד ישראל ממשיכה לפגוע בזכויות של לבנון וכי פרק הזמן שהוקצב לפתרון הנושא מוגבל. בארגון, כך נטען, טרם החליטו על הצעד הבא אם ישראל תהיה מחויבת להפסיק את הפעילות בשדה כריש, בתמורה לכך שחיזבאללה לא יממש את איומיו. 

מסר נוסף שהועבר הוא שהניסיון של ישראל לדחות את ההסכם לאחרי הבחירות יוביל לבעיה גדולה יותר כיוון שנשיא לבנון, מישל עון, צפוי לסיים את תפקידו בסוף חודש אוקטובר – ובעקבות המשבר הפוליטי בתוך לבנון ייתכן שלמתווכים יהיה קשה למצוא גורם בעל סמכות במדינה שיחתום על ההסכם. 

מסר שלישי שהועבר הוא שללבנון אין שום עניין בסוגיית הפיצויים הכספיים לישראל, והיא לא אחראית על אף התחייבות שהאמריקנים ישיגו מהצרפתים בעניין הזה – ההסכם בין חברת "טוטאל" הצרפתית ללבנון לא ישונה בשום מצב.

לפני כשבוע פורסם בכאן חדשות שצה"ל נערך בגבול הצפון מחשש לנסיונות של חיזבאללה ליצור פרובוקציות לקראת חתימה על הגבול הימי בין ישראל ללבנון, ותחילת פעילות אסדת כריש שמתוכננת לחודש ספטמבר. לפני כחודש כונס הקבינט המדיני-ביטחוני כדי לדון בסוגית הגבול הימי עם לבנון. המסר שעבר לשרים היה כי בהיעדר הסכם עם השכנה מצפון, עלולה להיות הסלמה מול חיזבאללה. בנוסף הודגש כי נוצרה ציפייה בצד השני לפתרון הנושא.