.
צילום: גטי אימג'ס

פרסום ראשון: הזינוק במספר בני הנוער שלוקחים תרופות נוגדות דיכאון וחרדה

שנתיים וחצי מפרוץ הקורונה - עלייה חדה באישפוזי בני נוער במחלקות פסיכיאטריות. הצפת המטופלים גורמת לקריסת המחלקות
קטי דור
12 בספטמבר 2022
20:00

לאורך כל תקופת הקורונה התריעו מכל כיוון על ההשפעה הנפשית שיש לבידודים והריחוק החברתי על ילדים ובני נוער. מנתונים של שירותי בריאות כללית, שנחשפו היום (שני) בחדשות הערב, חלה עליה של 20% בשימוש של ילדים ובני נוער בכדורים פסיכיאטרים נוגדי חרדה ודיכאון. בנוסף, בכל קופות החולים מדווחים על עלייה באשפוזים של ילדים ונוער.

בקופח מאוחדת הייתה עליה לאחר הקורונה (2021) של 14% באישפוזי ילדים ונוער, לעומת 4% בשנים שלפני המגפה (2018 ,2019). גם בקופת חולים מכבי רואים עליה גדולה - לפני הקורונה, בשנת 2018, היה גידול של 2.5% באישפוז ילדים ובני נוער במחלקות הפסיכיאטריות, ב-2019 הגידול עמד על 10%, ובשנת 2021 שיעור העלייה הגיע ל-22%. 

ההצפה במטופלים ילדים גורמת למערכת, שגם ככה הייתה מוזנחת, לקרוס. יש מחסור בפסיכיאטרים, בפסיכולוגים והרופאים מודים שאיכות הטיפול בנפשם של הילדים נפגמת. באיגוד רופאי הילדים מצטרפים לקריאה של הפסיכיאטרים ואומרים שגם הם צפו את הנתונים העגומים והתריעו מפניהם במהלך תקופת הקורונה.  פרופסור גיל זלצמן, מנהל המרכז לבריאות הנפש גהה, אמר: "אנחנו במגפה של חרדה ודיכאון בקרב בני 5 עד 18".

במשרד הבריאות אמרו בתגובה: "המשרד הכין תוכנית חירום לאומית יחד עם משרדי החינוך והרווחה להתמודדות עם משברים נפשיים שנותרו לילדים ולנוער בעקבות הקורונה. על אף שיתוף הפעולה והגשת תוכנית חשובה ומפורטת, האוצר טרם הסכים לתקצבה. באשר לבתים מאזנים לילדים ונוער, כדי להקימם יש צורך בהחלטת ממשלה על תיקון בחוק הפיקוח על המעונות. משרד הבריאות בשיתוף פעולה עם משרד הרווחה בקידום הנושא".