גנץ באו"ם
צילום: ניר אריאלי

גנץ: איראן שילשה את יכולת ההעשרה במתקן בפורדו

שר הביטחון באו"ם: "מספר הצנטריפוגות המתקדמות שברשות איראן גדול משמעותית" • ראש אמ"ן חליוה: אם לא חיזבאללה - לבנון הייתה חלק מהסכמי אברהם • שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אישר: "הסיכויים להסכם גרעין בטווח הזמן הקרוב בלתי סבירים"
איתי בלומנטל
13 בספטמבר 2022
09:57

שר הביטחון בני גנץ חשף היום (שלישי) בתדרוך לשגרירי מועצת הביטחון ומדינות הסכמי אברהם באו"ם כי ״מספר הצנטריפוגות המתקדמות שברשות איראן גדול משמעותית". גנץ הוסיף כי במתקן בפורדו, "בו נאסר על איראן לבצע העשרת אורניום לפי הסכם הגרעין שהיא עדיין נמצאת תחתיו, היא שילשה את יכולת ההעשרה שלה בשנה האחרונה". 

פצצה מתקתקת מתחת לאף | האזינו להסכת עוד יום

ארצות הברית: "הסיכוי להסכם גרעין בטווח הקרוב - לא סביר"

במקביל, שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אישר הלילה במסיבת עיתונאים במהלך ביקורו במקסיקו כי "הסיכויים להסכם גרעין בטווח הזמן הקרוב בלתי סבירים". זאת אמר בלינקן נוכח התגובה של טהראן לטיוטת ההסכם שהעביר האיחוד האירופי, תגובה שמהווה לדבריו "צעד אחורה". זאת, אחרי שקנצלר גרמניה אולף שולץ אמר זאת אמש בהצהרה שמסר לצד ראש הממשלה יאיר לפיד, שעורך ביקור מדיני בגרמניה. 

ביום שבת אמר גורם ישראלי לכאן חדשות כי בישראל לא צופים שהסכם גרעין חדש עם איראן יקרה בקרוב וכי אפשר לנשום לרווחה. זאת לאחר שהמעצמות האירופיות מסרו שטיוטת הסכם הגרעין שהעבירו לאיראן כללה שינויים נוספים, שאינם מאפשרים להן להתגמש יותר.

צרפת, בריטניה וגרמניה אמרו שהתגובה של טהראן מעלה ספק כבד ביחס לכווונתה לחזור להסכם ושהיא עומדת בניגוד למחויבויות הבינלאומיות שלה. עוד אמרו שלוש המדינות כי על האיראנים לספק מידע מהימן לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית במסגרת חקירת מתקני הגרעין במדינה. לדבריהן, הן מתייעצות עם מדינות אחרות נוכח היעדר שיתוף הפעולה של איראן עם החקירה.

כריש במים סוערים | האזינו להסכת עוד יום

ראש אמ"ן: אם לא חיזבאללה - לבנון הייתה חלק מהסכמי אברהם

ראש אמ"ן, האלוף אהרון חליוה, אמר הבוקר בכנס המכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן שאם חיזבאללה לא היה שולט בלבנון, היא הייתה חלק מהסכמי אברהם. חליוה התייחס בדבריו גם להסלמה הביטחונית, וציין כי "תקופת חגים היא תמיד רגישה ויש פוטנציאל לפיגועים". על רקע האזהרה המצרית מכך שפעילות צה"ל בשטחים תביא לכאוס, הוסיף חליוה כי "צריך לייצב את משילות הרשות הפלסטינית - והייתי שמח לא לעצור עשרות מבוקשים כל לילה ושהם יעשו את זה.

על רקע המשבר בין ישראל ולבנון סביב הסכם הגבול הימי ותחילת פעילות אסדת כריש, אמר ראש אמ"ן חליוה כי הנחת העבודה שלו ושל צה"ל היא "שחיזבאללה ומנהיגה חסן נסראללה יצטרפו למעגל האלימות לשם תמיכה באיראן". על תוכנית הגרעין האיראנית הוסיף כי ישראל נערכת "בתוכניות מבצעיות והצגת חלופות לדרג המדיני לטובת האינטרס הישראלי".