.

סוהרת הותקפה מינית בכלא והתפטרה בעקבות הטראומה: "לא האמינו לי"

העובדת, ששירתה בשב"ס כ-20 שנה, נאלצה להתפטר בעקבות מצבה הנפשי לאחר התקיפה. במקום לקבל תמיכה, היא נזרקה מהארגון בלי זכויות או פיצויים. בריאיון לכאן חדשות היא מספרת על המחדלים במערכת, היחס המחפיר לנשים וגם על השיח של אנשי שב"ס לאחר פרשת הסרסור בסוהרות - "קראו להן זונות"
משה שטיינמץ
14 בספטמבר 2022
21:55

עובדת סוציאלית ששירתה 19 שנים בשב"ס עתרה לבית המשפט נגד הארגון, לאחר שנאלצה לסיים את שירותה ואובחנה כפוסט טראומטית בעקבות תקיפה מינית מצד סוהר. לפי שלוש חוות דעת פסיכיאטריות, מצבה התפרץ והחמיר לאחר שצפה פרשת הסרסור בסוהרות. בריאיון לחדשות הערב היום (רביעי) היא סיפרה על המחדלים במערכת, היחס המחפיר לנשים וגם על השיח של אנשי שב"ס לאחר פרשת הסרסור בסוהרות - "קראו להן זונות".

צפו בריאיון המלא 

העובדת הסוציאלית עתרה בחודש שעבר לבית המשפט בדרישה ששב"ס ייתן לה תנאים כאילו פוטרה, מאחר שמצבה הנפשי לא מאפשר לה להמשיך לשרת. את העובדת הסוציאלית מייצג עורך הדין בני תייאר.

הסוהר שתקף מינית את העובדת הורשע ופוטר. אך בעשור שחלף מאז המקרה בשב"ס לא סייעו לנפגעת, וקצין - שלימים יהיה חשוד בפרשת הסרסור בסוהרות – אף שיבץ אותה בעל כורחה לעבוד באופן קבוע בכלא שבו בוצע בה המעשה המגונה, רק שלושה חודשים לאחר מכן.

כשפרשת הסרסור בסוהרות נפתחה מחדש, התפרצה אצלה הפוסט טראומה. "סוהרים היו מדברים על הפרשה בצורה מאוד פוגענית ומשפילה כלפי אותן נשים שלא היו כבר בארגון", היא סיפרה לכאן חדשות. "'זאת זונה' ו'זאת אני מכיר' וכל זה. שמעתי כל מיני דברים על הסוהרות, והם היו כל כך דומים לדברים ששמעתי על עליי". 

הלחץ הנפשי והטראומה החלו להשפיע על העובדת הסוציאלית. "התחלתי להרגיש לא טוב, תופעות פיזיות, התקפי בכי, השיער שלי נשר כמה חודשים", היא סיפרה. "רק אחרי שלא ישנתי במשך שבועיים התחלתי לשים לב שמשהו לא בסדר. כשהייתי רואה רכב שב"ס בכביש והייתי צריכה לעצור כי הידיים שלי רעדו והלב דפק חזק". בעקבות מצבה הרפואי, היא לא יכלה להגיע לעבודה ושירותה הסתיים עם תנאי פרישה מבישים.

"עברתי ועדות רפואיות ומכתבים מאיימים, הבהירו לי שאני לא אזכה להכרה של המערכת על הדברים שעברתי"

העובדת הסוציאלית סיפרה לכאן חדשות על התרבות הארגונית מול העובדות הסוציאליות בשב"ס. "תמיד הייתה לקצינים המחשבה שקורה שם משהו אסור, קשר אסור. אם יש משהו אינטימי (בין העובדות לאסירים) יש שם אולי משהו רומנטי, יש חציה של גבולות, סיכון. כל אירוע כזה רק העצים את החשדות והדרישות מאיתנו כאנשי טיפול... פעם אחרי אירוע של פריצת גבולות בין עבדת סוציאלית לאסיר, כל העובדים הסוציאליים נדרשו לבצע שיחות עם דלת פתוחה, זה נוגד את כל המקצועיות שלנו".

על ההליך שנאלצה לעבור כדי לזכות בהכרה במצבה, היא סיפר: "עברתי ועדות רפואיות ומכתבים מאיימים, הבהירו לי שאני לא אזכה להכרה של המערכת  על הדברים שעברתי. רציתי מינימום של לקיחת אחריות, לפחות פורמלית, הייתי המומה שיצאתי בלי כלום אחרי כמעט 20 שנה, זה עצוב לי".

משב"ס נמסר: "פיקוד שב"ס נוהג באפס סובלנות כלפי הטרדות מיניות והתנהגות בלתי הולמת, ופועל רבות ליצירת אקלים וסביבה בטוחה לסוהרות וסוהרי שב"ס כאחד. באירוע המיוחס שהתרחש לפני כעשור הסוהר התוקף פוטר מהשירות. בימים האחרונים הגישה הסוהרת עתירה בעניינה, כל שיידרש, שירות בתי הסוהר ייתן את התייחסותו בבית המשפט כמקובל".