טראמפ
צילום: איי פי

טראמפ הציע למלך ירדן ב-2018: קבל שליטה על יהודה ושומרון

מלך ירדן סיפר לחבר אמריקני: "לא יכולתי לנשום כששמעתי את זה - חשבתי שאני מקבל התקף לב"
איתמר מרגלית
15 בספטמבר 2022
08:00

נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ הציע בשנת 2018 למלך ירדן עבדאללה את השליטה בשטחי יהודה ושומרון, כך טוענים בספר חדש העיתונאים פיטר בייקר וסוזן גלמר העוסק בתקופתו של טראמפ בבית הלבן. על פי הספר עבדאללה הופתע מאוד לשמוע את ההצעה ואמר לאחד מחבריו האמריקנים: "חשבתי שאני מקבל התקף לב. לא יכולתי לנשום". טראמפ מצידו חשב שבאמצעות ההצעה הוא מחזק את מעמדו של מלך ירדן, אך למעשה לא לקח בחשבון שהוא עלול לגרום לחוסר יציבות בממלכה כיוון שהאוכלוסייה הפלסטינית בירדן תתנגד בחריפות להצעה. 

אנקדוטה אחרת שמופיעה לראשונה בספר החדש, ועוררה בזמנו תהיות רבות, נגעה לרעיון קניית גרינלנד מידי דנמרק. בזמנו חשבו רבים שהיה זה רעיון של טראמפ, אולם היועץ לביטחון לאומי דאז ג'ון בולטון טוען שחברו של הנשיא, המיליארדר היהודי-אמריקאי רון לאודר היה זה שחשב כי ארצות הברית יכולה לקבל לידיה את גרינלנד, ושאל לדעתו.

בעקבות רעיון זה, הוקם צוות מיוחד במל"ל האמריקאי שבחן את סיכויים לרכישה שכזו, והוציא תחת ידיו מזכר שמנה את החלופות השונות לשם כך. בספר נטען שלאודר דן על הרעיון עם טראמפ כבר בימים הראשונים של נשיאותו, והציע עצמו לשמש כערוץ במשא ומתן החשאי עם ממשלת דנמרק. בריאיון מאוחר שקיימו כותבי הספר עם טראמפ, טען הנשיא לשעבר כי הוא זה שחשב על הרעיון לרכוש את גרינלנד. למותר לציין שעקב פרסום הרעיון בעיתונות, ממשלת דנמרק התנגדה בתוקף למכירת גרינלנד, ועסקה שכזו לא יצאה אל הפועל.