מני מזוז
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועמ"שית לבג"ץ: עומדת על התנגדותי למינוי זמני של מזוז כיו"ר ועדת המינויים

בהרב-מיארה בתשובתה: "ההחלטה על המינוי לתקופה ארוכה מצוי בתחום הסבירות" • היא הוסיפה כי מינוי זמני "מהווה פגיעה במדיניות הרוחבית של הממשלה"
תמר אלמוג
15 בספטמבר 2022
14:24

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה הודיעה היום (חמישי) כי היא מתנגדת להצעת בג"ץ בנוגע למינויו הזמני של מני מזוז ליו"ר ועדת המינויים. בתשובתה לבג"ץ כתבה כי "עמדת המדינה היא שמינוי יו"ר הוועדה באופן זמני או 'אד הוק', מהווה פגיעה במדיניות הרוחבית של הממשלה, ופותח פתח לכרסום במעמדם העצמאי והחשוב במיוחד של חברי הוועדה כשומרי סף". 

"עמדת המדינה היא שיש לדחות את העתירה המבקשת לחייב את הממשלה למנות את יו"ר הוועדה כמינוי 'אד הוק' לבחינת איוש משרת הרמטכ״ל בלבד, תוך סטייה מהכלל המהותי שקבעה הממשלה עצמה. יובהר, כי אין מחלוקת כי יש צורך במינוי יו״ר לוועדה לשם השלמת הליך מינוי הרמטכ״ל", הוסיפה בהרבה-מיארה. 


היא הוסיפה בתשובתה: "מבלי להתעלם מהקושי הכרוך במינוי יו"ר לוועדה לכהונה ממושכת בתקופת בחירות, ומבין שתי האפשרויות שהיו על הפרק - מינוי קבוע או מינוי זמני, דרך המינוי שנבחרה היא המגשימה בדרך הנכונה ביותר את התכליות שביסוד החלטת הממשלה ואת אמות המידה שנקבעו בהנחיית היועצת המשפטית לממשלה, ובכל מקרה היא מצויה במתחם הסבירות". 

בשבוע שעבר הציעו שופטי בג"ץ למנות את מזוז באופן זמני ליו"ר הוועדה לצורך אישור מינויו של הרמטכ"ל הבא הרצי הלוי לתפקיד, ולא לתקופה של שבע שנים. השופטים הביעו אי נחת מהמינוי לתקופה ממושכת בתקופת בחירות, בעוד היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, סירבה להצעת השופטים להפוך את המינוי לזמני.

השופטים ציינו כי אין חולק על הצורך במינוי רמטכ"ל, השאלה היא מדוע מינויו של מזוז נעשה לשמונה שנים, לשתי ממשלות לפחות? השופטת וילנר אמרה בדיון: "היועצת המשפטית אמרה שבתקופת בחירות חייבים לרסן, ומינוי ממלא מקום? אתם לא כבולים להנחיות הללו?" נציג המדינה ענה: "החששות של מינוי בזמן בחירות לתפקיד הזה לא מתקיימים לעומת תפקידים אחרים". הדברים נאמרו במסגרת הדיון בעתירה שהגיש ארגון "לביא" נגד מינויו של מזוז לראש הוועדה בתקופת ממשלת-מעבר.