עוד יום

של מי העובר?

טעות קשה ביחידת ההפריות של ביה"ח אסותא ראשל"צ הביאה למצב שבו אישה נושאת ברחמה, שלא מבחירה, עובר של זוג אחר. איך יוצאים מהתסבוכת? והאם אפשר למנוע מצב דומה בעתיד? גילי כהן משוחחת עם דקלה אהרון שפרן ועם פרופ' אבינעם רכס, מומחה לאתיקה רפואית
עוד יום עם גילי כהן
20 בספטמבר 2022
07:26

מחדל ההפריות באסותא עורר לא מעט מחשבות. מה זה אומר, להחליף עובר אחד במשפחה אחרת? מי האמא של העובר הזה - זו שנושאת אותו ברחמה, או זו שהיא האמא הביולוגית, שנכון לרגע זה, עדיין לא יודעת בוודאות של מאה אחוזים שהיא אכן האמא?

האזינו לעוד יום

במדינה רווית הפריות כמו ישראל - זה כנראה היה רק שאלה של זמן עד שה"יהיה בסדר" הכחול לבן יפגוש גם את התחום הזה. ומכאן עולות גם לא מעט שאלות, על רשלנות רפואית ועל אתיקה ואולי גם עלינו, שכל כך רוצים ורוצות להיות הורים - ומה זה בכלל אומר, להיות הורים, אם הילד שמתפתח כאן, אינו באמת נושא את הדנ"א שלנו.

לעבור סבב של טיפולים זה דבר כל כך מטלטל, שבאמת, הסיפור הזה מותח את גבולות ההיגיון לקצה. והסיטואציה הנוכחית מורכבת. ננסה לעשות קצת סדר, וגם לעלות תהיות. בפרק של עוד יום ישתתפו פרופ' אבינעם רכס, יושב ראש לשעבר של הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית ודקלה אהרון שפרן, כתבתנו לענייני בריאות.