-

האזהרה של צה"ל לרשות הפלסטינית לפני פעילות בשכם

הצבא הזהיר את הרשות כי יפעל בשכם כמו בג'נין אם לא תבצע מעצרים בעיר • אחיו של המחבל שרצח 3 בפיגוע בדיזנגוף תכנן לבצע פיגוע בזמן הקרוב • תא תקיפה של חיל האוויר אויש, אך הוחלט לבסוף לא להשתמש במל"טים חמושים בג'נין הבוקר
רועי שרון וכרמל דנגור
28 בספטמבר 2022
20:19

ברקע פעילות כוחות הביטחון בג'נין בחודשים האחרונים, בצה"ל הזהירו את הרשות הפלסטינית - אם תימנעו ממעצרים בשכם, הצבא ייכנס גם לעיר מדי לילה. כך פורסם הערב (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. 

צה"ל מתמקד בג'נין ומאפשר לפלסטינים לפעול בשכם. במערכת הביטחון מזהים פעילות חיובית של כוחות הרשות בעיר, שביצעו שם שני מעצרים, אך לא בקצב הרצוי.  עם זאת, יש לציין כי צה"ל פועל בפאתי שכם כמו במארב של כוח סיירת גולני, שחיסל מבוקש ובמקרה של "פצצה מתקתקת". בצה"ל ציינו כי אם המנגנונים של הפלסטינים יפעלו בג'נין, הצבא ייכנס לשם פחות.

בתוך כך, לפי גורמי ביטחון, אחיו של המחבל שביצע את הפיגוע בתל אביב וחוסל היום בעצמו - תכנן לבצע פיגוע בזמן הקרוב. ייתכן שגם המטענים שהוא הפעיל הבוקר נגד כוחות הביטחון, היו אמורים להיות מופעלים בהזדמנות אחרת.

במהלך הפעילות בג'נין, אויש תא תקיפה של חיל האוויר, אבל בסופו של דבר הוחלט לא לעשות שימוש במל"טים חמושים. מגזרה אחרת, באזור שכם - מפקד גדוד נפצע היום קל בפניו במהלך עימות פיזי, מטווח אפס, עם פלסטינים. הוא פונה לבדיקות בבית חולים - ואמור כבר הערב לחזור לגזרה. המג"ד נפצע כשרדף אחרי פלסטינים שיידו אבנים ונמלטו לכפר מדמא.

בתוך כך, המחבל שביצע עם בניו את הפיגוע באוטובוס החיילים בבקעת הירדן לפני כחודש, ועודו נמלט, נאם היום רעול פנים בליווי חמושים במחנה הפליטים ג'נין - כך עולה מתיעוד שפרסם ערוץ "פלסטין אל-יום" המזוהה עם הג'יהאד האסלאמי. בנאומו אמר מאהר א-סעיד לחמושים: "חובה עליכם לפעול לניצחון האסלאם". הופעתו בפומבי של המחבל, בזמן שכוחות הביטחון מנסים לתפוס אותו, חריגה מאוד.

כוחות הביטחון נכנסו הבוקר למחנה הפליטים בג'נין, במטרה לבצע מעצרים, במהלכם נהרגו שני מבוקשים. הערוץ "פלסטין אל-יום" דיווח על לפחות ארבעה מחבלים הרוגים ו-17 פצועים בפעילות כוחות הביטחון. הכוחות הגיעו לעצור את עאבד חאזם, אחיו של המחבל ראעד חאזם, שביצע את הפיגוע בדיזנגוף באפריל השנה. מבוקש נוסף שהיה עימו בבית שכותר נהרג גם הוא.

עם הגעת הכוחות לבית בו התבצרו שני המבוקשים, חזאם ועוזרו הפעילו מטענים רבי עוצמה. כתוצאה מכך, הבית עלה באש וניזוק, לא היו נפגעים בקרב לוחמי יחידת המסתערבים. בתוך העשן, הלוחמים זיהו את שני המבוקשים מכוונים אליהם רובים ובתגובה ירו בהם וחיסלו אותם מטווח קצר. בהמשך התבצע על ידי הכוח וידוא שאכן מדובר בשני המבוקשים והכוח עזב את המקום.

עם יציאת הכוחות נפתחה לעברם אש תופת של מחבלים פלסטינים שהחלו להגיע לאזור. חילופי הירי ארכו כשעתיים ובהם בוצע ירי מאסיבי וצלפים לעבר הלוחמים. לא היו נפגעים בחילופי הירי. אחד החמושים שנורה למוות הוא איש מודיעין צבאי של הרשות הפלסטינית, שנורה בידי צלף לפני שהספיק לירות. לפחות ארבעה הרוגים פלסטינים באירוע ועוד עשרה במצב קשה.