מעבדת פוריות
מערכת כאן חדשות

איך הפכה ישראל למובילה עולמית בתחום ההפריות החוץ גופיות?

החלוצה הראשונה שנכנסת לספרי ההיסטוריה בעולם ונחשבת נס רפואי • וגם: הנשים הדתיות שעברו הליך הפריה שבע פעמים • השבוע בחדשות הערב בכאן 11
אלון שרביט
02 באוקטובר 2022
21:01
עודכן ב 03 אוקטובר 23:12

בשנת 1982 נולדה תינוקת המבחנה הראשונה בישראל ומאז מספר טיפולי הפוריות הלכו ותפחו כשהפכו עם השנים לכ-50 אלף טיפולי פוריות בשנה. מרפאות פרטיות עושות כ-50 הפריות ביום, והצוותים הרפואיים לא מצליחים לעמוד בעומס. עובדים במוסד הציבורי מוסיפים משמרות במעבדות פוריות פרטיות ולכן קורות יותר טעויות כדוגמת סיפור החלפת העוברים באסותא. 

צביה בת ה-46 הסכימה לניסוי רפואי של הקפאת השחלה, כיוון שחלתה בגיל 25 במחלת הסרטן. פיסות השחלה של צביה היו בהקפאה עמוקה במשך שני עשורים, לאחר מכן הוצאו והושתלו חזרה בגופה. בניגוד לכל הסיכויים, ההפרייה נקלטה והתינוקת אשכר נולדה לחיים. אמנם צביה מבוגרת, אך השחלה שלה הייתה צעירה ממנה ב-20 שנה.

אשכר נחשבת לנס עולמי, כחלוצה הראשונה שנכנסת לספרי ההיסטוריה הרפואיים בעולם. צביה הסכימה לניסוי כשעוד היה פרויקט שנוסה רק על עכברים. "זה נתן לי ממש תקווה שתהיה לי המשכיות", אמרה לכאן חדשות. פרופסור אריאל רבל, שטיפל בתהליך ההפריה של צביה, סיפר: "נולדה תינוקת מטכנולוגיה שהייתה בחזקת ניסוי רפואי".

צפו בפרק הראשון בסדרה:

נשים דתיות, שלא מוותרות על החלום של משפחה גדולה, מוכנות לעבור את התהליך המפרך והמורכב שוב ושוב ושוב, גם במחיר של סיכון חיים. אליאסף ואפרת ליבי הביאו לעולם ילד חמישי. כשהתחתנו אפרת ייחלה לעשרה ילדים. אבל כשחיים בחברה שבה ארבעה ילדים זה מעט כשסביב שבעה או שמונה, מה עושות נשים שלא מצליחות להרות?

אפרת תיעדה במשך שש שנים באופן חשוף נשים דתיות שעוברות טיפולים קשים לפני כל היריון. לא מוותרות על החלום של משפחה גדולה, גם במחיר של סיכון חייהן. גם כשכבר יש להן ילדים.

צפו בפרק השני בסדרה: