מחסום חווארה
צילום: נאסר אישתייח, פלאש 90

נציגי שב"כ ורבנים נפגשו כדי להרגיע את השטח

הגורמים הביטחוניים ביקשרו שיפעלו נגד "פעולות של יהודים נגד פלסטינים" • הגורמים הביטחוניים הביעו בפגישות דאגה מהתגברות התופעה של הפעולות העצמיות, שלטענתם מסלימות וגורמות להסטת הכוחות מהפעילות נגד הטרור | פרסום ראשון
כרמלה מנשה
16 באוקטובר 2022
07:00
עודכן ב 07:34

פרסום ראשון: גורמי ביטחון, בהם בכירים בשב"כ, נפגשו בשבועות ובימים האחרונים עם רבנים בציונות הדתית ובעלי השפעה בהתיישבות, כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. הם ביקשו לפעול כדי לעצור פעולות נקם עצמאיות של יהודים נגד פלסטינים בשטחי יהודה ושומרון. 

גורמי הביטחון הביעו דאגה בפני הרבנים מהתגברות תופעת הפעולות העצמיות והפגיעה בפלסטינים, שלטענתם מסלימים את המצב ופוגעים במאמצים של כוחות הביטחון לסכל את הטרור. הם הבהירו בפגישות שהתקיימו כי הם רואים בחומרה את האירועים, שגורמים להסטת פעילות כוחות הביטחון מהפעילות נגד הטרור וסיכול הפיגועים כדי למגר את האירועים הללו.

ביום רביעי שעבר נערכה פגישה בין בכירים בשב"כ לבין הרב חיים דרוקמן ועוזריו בביתו. אחריו הועברה פנייה של הרב לרבני ישיבות שבה הוא ביקש מהם לפעול כדי למנוע פעולות ענישה עצמאיות בכפרים הסמוכים לישובים יהודים, למנוע חיכוך עם אוכלוסיה פלסטינית שעלולים להביא להסלמה נוספת ולפגוע בחיילי צה"ל ובכוחות הפועלים במקום. 

גורמי ביטחון הביעו בשיחה עם כאן חדשות שביעות רצון מהאחריות כלשונם שגילתה המנהיגות הרבנית שנירתמה  למאמץ למגר את התופעה, שיכולה לגרום להבערת השטח ולהסלמה נוספת. אותם גורמים ביקשו להבהיר כי רב המתישבים ביהודה ושומרון מסתייגים מהפעולות האלימות ומבינים את ההשלכות שלהן. 

בתוך כך, בתום הערכת מצב ביטחונית שקיים שר הביטחון, הוחלט על שלילת היתרי הכניסה לישראל של 164 מבני משפחותיהם של גורמי טרור בשכם. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף רסאן עליאן מסר: ״ידעו המחבלים שמסתתרים בלב האוכלוסיה האזרחית בשכם - שזהותם מוכרת היטב למערכת הביטחון ודרך הטרור שבה הם בוחרים תשליך גם על בני משפחותיהם, שלא יוכלו להמשיך ולהתפרנס בישראל״.

לקראת החג יוטל ב-16:00 סגר על יהודה ושומרון. הסגר יוסר במוצאי החג בחצות. המשטרה תמשיך להיות בכוננות מוגברת בימים הקרובים בירושלים ובקו-התפר, על-אף הירידה בהיקף האירועים האלימים בעיר. בימים האחרונים נעצרו בבירה 27 מפרי-סדר, ערבים ויהודים.

הלילה לוחמי צה"ל שהיו בפעילות יזומה ירו לעבר חשוד שזרק בקבוק-תבערה אל אוטובוס ישראלי בצומת זיף ביהודה. הלוחמים זיהו פגיעה. בתוך-כך הודיע משרד הבריאות הפלסטיני כי מת מפצעיו אחד המפגינים שנפגעו בעימותים אתמול עם כוחות הביטחון בקרוואת בני חסן, שליד אריאל. אמש איתרו כוחות-הבטחון את הנשק ששימש את המחבלים שירו בערב שבת לעבר בית-אל. בפיגוע נפצע קל אזרח ישראלי שישב בסוכתו.