-

"תמונה מבישה": הסנגוריה קוראת להפסיק להלין עצורים בתחנות משטרה

בדוח חירום שפורסם נטען כי המשטרה לא מספקת תנאים הולמים להחזקת עצורים: "תמונה שנחשפה היא מבישה ואין להשלים עמה"
אמוץ שפירא
18 באוקטובר 2022
06:05
עודכן ב 11:35

הסנגוריה הציבורית מפרסמת הבוקר (שלישי) דוח חירום וטוענת כי קיים "משבר הלנת עצורים בתחנות משטרה". הדוח מפרט ממצאי ביקורים שערכו אנשי הסנגוריה בחודשים האחרונים ב-19 תחנות משטרה, ובעקבותיהם "התמונה שנחשפה היא מבישה ואין להשלים עמה". בתוך כך אמרה הסנגורית הציבורית הארצית עו"ד ענת מיסד כנען כי "על המשטרה לחדול לאלתר מהחזקת עצורים בתחנות".

עוד נמסר בדוח כי המשטרה לא מספקת תנאים הולמים להחזקתם והלנתם של עצורים למשך יותר משעות ספורות, זאת בניגוד לחוק, ומובילה אותם בין בתי מעצר ותחנות משטרה שלא לצורך. בהמשך נאמר כי "כליאתם והובלתם של עצורים בתחנות המשטרה, מפשיטה מהם את כבודם כבני אדם; פוגעת קשות בזכותם לעמוד על חפותם ולזכות להליך הוגן; תוך יצירת סכנה בריאותית לחייהם של העצורים המוחזקים ימים ארוכים ללא נגישות מידית לטיפול רפואי שוטף".

בהמשך הלינו בסנגוריה הציבורית גם על תנאי התברואה בתאים וכי שוררים בהם לכלוך, צחנה ומחנק המקשים על השהייה בהם. גם חלוקת המזון לעצורים בתחנות אינה מסודרת, כך שלעתים העצורים לא מקבלים מזון ושתייה שעות ארוכות. 

משורה של ביקורים בתחנות משטרה ברחבי הארץ עלה כי עצורים נאלצים לישון על הרצפה בהיעדר מיטות או מזרנים. כך למשל בביקור שנערך בתחנת מוריה בירושלים הוחזקו בתחנה תשעה עצורים בשלושה תאים. בשני תאים שגודלם 7.5 מ"ר הוחזקו ארבעה עצורים - 1.9 מ"ר לכל עצור. 

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל מבצעת פעילות אינטנסיבית לשמירה על הסדר הציבורי ומניעת עבירות פליליות חמורות. פעילות זו כרוכה גם בביצוע מעצרים של גורמי פשיעה מסוכנים המעמידים את ביטחון הציבור בסכנה ומקומם מאחורי סורג ובריח".

"בתקופה האחרונה נאלצת המשטרה להחזיק ולהלין עצורים בתחנות המשטרה, וזאת על אף שמדובר במשימה שהינה באחריות ובסמכות שירות בתי הסוהר והיא גוזלת מהמשטרה משאבים וקשב רב שראוי שיופנה ללחימה בפשיעה. תחנות המשטרה לא נועדו, ומזה שנים אינן משמשות בשגרה, להלנת עצורים והדברים ידועים".

"במקביל, ניתן להניח שאיש אינו מבקש שהמשטרה תפחית מפעילותה החיונית לאכיפת החוק ותימנע מלעצור עבריינים מסוכנים נוכח המשבר בשב״ס. המשטרה פנתה בעניין זה מספר פעמים אל הגורמים הרלוונטיים בכדי לקדם בדחיפות את הפתרונות עליהם שוקדת הממשלה, על מנת שלא תאלץ לשחרר עצורים מסוכנים ולחטוא לתפקידה".