-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

המחדל שבגללו משתחררים חשודים בדרום - והביקורת הקשה על המשטרה

חשודים בעבירות חמורות במחוז הדרומי זוכים מן ההפקר ומשוחררים ממעצרם. הסיבה - מחדל מתמשך שבמרכזו אי התייצבות של מתורגמנים לשפת החשודים, מה שמאלץ את השופטים חסרי האונים לשחרר אותם - תוך ביקורת קשה • המשטרה: המתורגמנים עובדי חברה חיצונית, אנחנו מזמנים אותם אך אין לנו שליטה על אי-התייצבותם
שלי טפיירו
19 באוקטובר 2022
07:26

דובר רוסית החשוד באלימות כלפי בת הזוג, עובד זר מתאילנד החשוד בהחזקת סמים ותחמושת וחירש אילם החשוד בניסיון תקיפה של אישה - אלה הם רק מקצת החשודים שנעצרו ושוחררו לאחר שהובאו לדיון בהארכת מעצרם בבתי המשפט השונים בדרום, ללא מתורגמן לשפתם כמתחייב על פי החוק. כך פורסם הבוקר (רביעי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. 

לא מדובר במקרה בודד אלה בתופעה של ממש. יכולים להעיד על כך שלל החלטותיהם של שופטי בתי המשפט בדרום שלא מבינים כיצד נרמסת זכות בסיסית של חשודים שלא פעם הם נאלצים לשחרר.

שופטת בית משפט השלום באשדוד מירב כהן-עמר, שדנה לאחרונה בעניינו של חשוד דובר רוסית שנחשד באלימות כלפי בת הזוג, נזפה קשות במשטרה האמונה על זימונם של מתורגמנים לדיון הראשון בהארכת מעצרם ודורשת להפנות את הכשל החמור לקצין החקירות במרחב לכיש: "בית משפט משחית זמנו לריק בהמתנה להגעת מתורגמן לעיתים לריק", כתבה בהחלטתה.

מנהל מחלקת המעצרים בסניגוריה הציבורית של מחוז הדרום עו"ד אלכסי גלפגט מתריע בפני התופעה החמורה. "מדובר בתופעה קשה וחמורה שבה משטרת ישראל לא מצליחה לדאוג להתייצבותם של מתורגמנים לדיונים של חשודים שאינם דוברי עברית. לא יעלה על הדעת שמתקיימים דיונים בלי שהחשוד יבין מה נאמר בהם. זוהי פגיעה קשה בזכויותיהם של החשודים".

השופטת כהן-עמר לא לבד, לאחרונה שיחרר בית משפט השלום בבאר שבע חשוד חירש אילם שנחשד בניסיון תקיפה של אישה. השופט אבישי כהן ציין בהחלטת השחרור: "אין ספק שהיעדר מתורגמן לשפת הסימנים בנסיבותיו של החשוד מהווה פגיעה בזכותו להליך הוגן".

הסוגיה הזאת של היעדר מתורגמנים לחשודים הזקוקים לכך הגיעו גם לפתחו של בית המשפט העליון כשהמשטרה מחתה על שיחרורו הצפוי של עובד זר מתאילנד שנחשד בהחזקת סמים ותחמושת, נוכח היעדר מתורגמן לשפה התאילנדית: "אין ולא יכולה להיות מחלוקת בדבר חשיבותו ונחיצותו של תרגום ההליך המשפטי לחשוד שאינו מבין את השפה העברית". 

ממשטרת ישראל נמסר: "למשטרה יש חוזה עם חברה חיצונית המספקת מתורגמנים על פי דרישה. בכל איחור, החברה מחוייבת בתשלום קנס. מפרוטוקולים המצורפים לפנייתכם ניתן ללמוד כי המשטרה ביצעה את המוטל עליה בהזמנת מתורגמנים לדיוני בית המשפט, אלא שמקור הבעיה הנו באי-התייצבותם.

"משטרת ישראל מטילה על החברה הזוכה קנסות בהיקף של עשרות אלפי שקלים מדי שנה בעקבות איחורים אלה. החל מהמכרז שייכנס לתוקף השנה, יופעלו בכל מחוז שתי חברות זכייניות על מנת לאפשר תחרות בין הזכיינים ועל מנת לשפר את השירות הפנים ארגוני".