בית הכנסת "יואב" באפגניסטאן
צילום: סארבי גראנפיה

קריצה למערב? הטליבאן אישר שיפוץ של בית כנסת עתיק באפגניסטאן

הארגון האסלאמיסטי הקיצוני הודיע שבחודש הבא יחל במבצע לשיקום בית הכנסת "יואב" ומקווה טהרה בעיר הראת, שנמצאת במערב המדינה. עיתונאית אמריקנית שסיקרה את האירוע סיפרה לכאן חדשות: "עוצר נשימה לראות את המקום הזה"
רועי קייס
30 באוקטובר 2022
16:27

ארגון הטליבאן, השולט באפגניסטאן במשך למעלה משנה, הודיע על תחילתו של מבצע לשימור אתרים יהודיים במדינה – כך פורסם בעיתון הבריטי "ארט ניוז". מבין האתרים שישופצו ניתן למנות את בית הכנסת העתיק "יואב" ומקווה טהרה אשר שימשו את הקהילה היהודית בעיר הראת, שהיא השלישית בגודלה באפגניסטאן. בפרוייקט המדובר, שממומן על ידי קרן "ALIPH" השוויצרית, ייטלו חלק עשרות עובדים מקומיים והוא צפוי להימשך כמעט שנה וחצי.

בית הכנסת, שהוקם בתחילת המאה ה-20, שופץ לאחרונה בשנת 2009, אך נסגר שוב חמש שנים אחרי בעקבות בעיות תשתית. "כשאתה נכנס לחצר שלו זה מחזיר אותך לעבר, זה עוצר נשימה לראות את המקום הזה", מספרת העיתונאית סארבי גראנפיה, בשיחה עם כאן חדשות: "יש עדיין על הקירות את הציורים והאיורים המקוריים, שמשום מה שרדו לאחר עשרות שנים של מלחמה".

ההכרזה המעניינת מתרחשת כשנה וחודשיים לאחר הנסיגה האמריקאית מאפגניסטאן, והשתלטותו של הארגון האסלאמיסטי הקיצוני על הבירה קאבול. "מהקשרים שלי עם אנשי הטליבאן, לא חשתי שהם עושים אפליה ביחס לאתרי מורשת ושיקומם בהתבסס על אמונה" אמרה גראנפיה. כיום, לא מתקיימת קהילה יהודית במדינה, אך פעולותיו של הטליבאן עשויות להתפרש כקריצה של שליטי אפגניסטאן למערב, ונכונות מצדם לגילויי סובלנות כלפי דתות אחרות, כולל היהדות.