שר האוצר, משה כחלון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כחלון פורס מחדש את רשת הביטחון לפנסיה

שר האוצר קיבל החלטה דרמטית, אבל איך היא תשפיע על הפנסיה שלכם? שאול אמסטרדמסקי עונה על כל השאלות
שאול אמסטרדמסקי
08 במרץ 2017
21:35
עודכן ב 21:38

שר האוצר משה כחלון הפך היום לפוליטיקאי המשפיע ביותר על הפנסיה שלכם מאז שבנימין נתניהו כיהן כשר אוצר ב-2005. כחלון הודיע היום כי הוא סוף כל סוף מוציא לדרך רפורמה שחיכתה על המדף כמה שנים, במסגרתה המדינה תפרוס מחדש את רשת הביטחון שהיא מעניקה לחוסכים לפנסיה, בשביל להגן יותר על החוסכים המבוגרים והפנסיונרים, ולהגן פחות על החוסכים הצעירים.

הנה כל מה שצריך לדעת על המהלך, כולל העוקץ שמשרד האוצר היטיב להסתיר בהודעה שלו לעיתונות:

המדינה נותנת רשת ביטחון לחוסכים לפנסיה?

כן!
אבל רק למי שחוסכים בקרנות פנסיה. אם הכסף שלכם בקופות גמל או בביטוחי מנהלים, הוא חשוף ב-100% למה שקורה בבורסה.
עבור החוסכים בקרנות הפנסיה המצב שונה. רק 70% מהכסף שלכם חשוף למה שקורה בבורסה (כי הוא מושקע שם), ל-30% הנותרים המדינה נותנת רשת ביטחון.
רשת הביטחון הזה באה בצורה של אגרות חוב מיועדות, שזה סתם מלים שוברות שיניים שאומרות שאתם מלווים למדינה שליש מהחסכונות שלכם, והיא נותנת לכם בתמורה ריבית ידועה מראש. והאמת? היום, כשהריבית במשק נושקת לאפס, הריבית המובטחת של המדינה היא מציאה לא רעה - 4.86% לשנה.
אגב, רשת הביטחון הזו, שהיא בעצם סבסוד חלק מהפנסיה שלכם, לא בא בחינם. הוא עולה למשלמי המסים בערך 3.5 מיליארד שקל בשנה (הסכום משתנה בהתאם לגובה הריבית במשק ובהתאם לפרמטרים נוספים, אבל אני לא רוצה לנפח לכם את השכל).

אז אם זה כל כך טוב, למה כחלון משנה את רשת הביטחון הזו?

כי העובדה שכל החוסכים בקרנות הפנסיה מקבלים מהמדינה את אותה רשת ביטחון היא לא בהכרח דבר טוב, או יעיל.
אמא שלי, למשל, מקבלת מהמדינה את אותה הגנה שגם אני מקבל. רק שאם הבורסה תקרוס מחר, וחלק משמעותי מהכסף שלי פשוט יימחק, יש לי עדיין שלושים שנות חיסכון לפני בשביל לתקן את המצב. לאמא שלי אין.
היא בת 64. היא אמורה לצאת לפנסיה בכל רגע. אם תהיה מפולת בבורסה, חלק משמעותי מהפנסיה שלה עלול ללכת לאיבוד לנצח.
לכן, משרד האוצר החליט לפרוס את רשת הביטחון מחדש - מי שכבר יצאו לפנסיה וחוסכים מבוגרים (מעל גיל 50) יקבלו יותר הגנה, וחוסכים צעירים (מתחת לגיל 50) יקבלו פחות הגנה מהמדינה.

אז מתי זה מתחיל?

השינוי הזה יתחיל ביולי הקרוב והוא יקרה בהדרגה. בשלב הראשון, רק הפנסיונרים יקבלו הגנה גבוהה יותר מהמדינה לחסכונות שלהם. במקום הגנה על 30% מהכסף, הם יקבלו הגנה על 60% מהכסף. יתר ה-40% ימשיכו להיות מושקעים בבורסה (ופה יש אותיות קטנות שתיכף נגיע אליהן).
בגלל שהיום יש עדיין יחסית מעט פנסיונרים בקרנות הפנסיה החדשות (אלה שנפתחו לחיסכון החל משנת 1995), המדינה יכולה להרשות לעצמה להעניק לכל החוסכים הצעירים יותר, לפני ואחרי גיל 50, את אותה רשת ביטחון שהם מקבלים היום, כלומר הגנה על 30% מהכסף שלהם.
החל משנת 2024 רשת הביטחון הזו תתחיל להתכווץ עבור החוסכים הצעירים - אלה שהם מתחת לגיל 50 - עד שהיא תרד בסופו של דבר לאפס מוחלט (ממש כמו בביטוחי המנהלים ובקופות הגמל). באותו רגע, 100% מהכסף של החוסכים הצעירים יהיה מושקע לחלוטין בבורסה. לפי האוצר, הפקידים שלו חישבו ומצאו שזה יקרה בעוד שלושים שנה.

זה טוב?

לדעתי, בגדול, כן.
דבר ראשון, זה יאפשר לחוסכים המבוגרים שעומדים לצאת לפנסיה לקחת את הכסף שהם הצליחו לחסוך ולעשות שופינג בין קרנות הפנסיה בשביל להוציא הצעות לדמי ניהול זולים.
דמי הניהול ממשיכים גם לתוך תקופת הפנסיה, באופן קצת משונה: הם נקבעים ממש ברגע היציאה לפנסיה ואי אפשר לשנות אותם אחר כך. השינוי החדש של משרד האוצר יאפשר לחוסכים המבוגרים לנסות ולהשיג דמי ניהול זולים יותר (כיום כולם משלמים את המקסימום - 0.5%).
מלבד זה, צמצום רשת הביטחון של הצעירים עד לאפס יכולה גם להועיל להם, כי לפחות באופן תיאורטי הם יוכלו לעשות תשואות טובות יותר בבורסה מאשר הריבית שהמדינה מבטיחה.

אז למה יש מי שמתנגדים למהלך הזה?

כי כל עוד הריבית במשק ממשיכה להיות אפסית, כל הדיבורים היפים האלה הם רק תיאורטיים. אם אנחנו צפויים לעוד עשרות שנים של ריביות נמוכות, מנהלי הפנסיה יתקשו מאוד להשיג תשואות גבוהות עבור החוסכים הצעירים, מה שבהחלט עלול לפגוע להם בפנסיה העתידית.

אז מה האותיות הקטנות?

או.
כל הסיפור הזה נולד בכלל צורך במשהו אחר - למנוע מצב שקורה היום שהחוסכים הצעירים מסבסדים את האנשים שיוצאים לפנסיה. מבלי לבלבל את המוח עם יותר מדי מושגים, כל פנסיונר שיוצא היום לפנסיה מקרן פנסיה חדשה לוקח עוד קצת כסף שלא הוא חסך שמגיע מהחסכונות של חוסכים צעירים יותר.
בשביל לתקן את המצב הזה, משרד האוצר עושה שינוי נוסף במקביל לפריסת רשת הביטחון הזו מחדש. לפי השינוי הזה, קרנות הפנסיה יוכלו לשחוק בהדרגה את הפנסיה של הפנסיונרים, במקום לקחת את הכסף מהחוסכים הצעירים.
זה עסק די מסובך, אבל בשורה התחתונה כך זה ייראה אחרי השינוי: פנסיונר שיוצא לפנסיה יקבל הגנה על 60% מהכסף שלו. יתר ה-40% יושקעו בבורסה, והאנשים שמנהלים את הכסף הזה יצטרכו להשיג עבור החוסכים תשואה של לפחות 4% בשנה בבורסה.
אם הם יצליחו, סבבה, לא יקרה כלום.
אם הם לא יצליחו, הפנסיה החודשית של הפנסיונרים תישחק, בהתאם למה שיצא בבורסה. הקטנת הפנסיה תיעשה אחת לשנה, ובמידת הצורך אפשר יהיה לפרוס את השחיקה הזו על פני כמה שנים.
בשביל לנסות להימנע מהשחיקה הזו - כי שום קרן פנסיה לא תרצה כותרות שליליות שהיא מקצצת את הפנסיה לפנסיונרים - האנשים שמנהלים את הפנסיה עלולים להשקיע את הכסף הזה במסלולי השקעות מסוכנים, בשביל לנסות להשיג תשואה גבוהה. לסיכון הזה עלול להיות מחיר. בשנים טובות, זה יעבוד טוב. בשנים רעות, 40% מהפנסיה של הפנסיונרים יהיה חשוף לקיצוץ שאין לדעת מה גובהו.

אז למה משרד האוצר לא החליט לתת הגנה מלאה של 100% לפנסיה של הפנסיונרים?

האמת שזה בעיקר עניין של תפיסת עולם. משרד האוצר לא רוצה לקחת אחריות של 100% על הפנסיונרים, כי זה עולם הפנסיה הישן, של הפנסיה התקציבית. משרד האוצר לא מעוניין לחזור לעולם הזה, כי הוא מפחד שבעתיד, כשיהיו הרבה יותר פנסיונרים, זה יעלה לו המון כסף, ולא תהיה לו שום אפשרות פוליטית לקצץ להם.